Az információs lánc elemeinek a bemutatása
Csakúgy, mint az emberi közlés és érzékelés során, az információs láncban is rendszerben történik az információ közvetítése, feldolgozása. Az információs lánc esetén inkább bemeneti és kimeneti oldalakat különböztetünk meg. Az információ útja a következő: Bemenet ( kódolás)- továbbítás, előállítás, tárolás, feldolgozás, ( dekódolás) Kimenet-megjelenítés. Az információ előállítás, áramlás és feldolgozás gyors ütemben terjed. A hagyományos analóg rendszerek mellett megjelentek ezen a területen is a személyi számítógépek.
Az információtovábbítás során az üzenetet az adótól a vevőhöz juttatják el. Lehetséges megoldások: manuális vagy vezetékes átvitel, infravörös vagy rádiófrekvenciás átvitel.
Bemenet-kódolás- továbbítás
Az információszerzés során valamilyen külső energia-, ill. állapotváltozásról szerzünk be jeleket. Az információszerző eszközök érzékelőből és átalakítóból állnak. Ezeknek az eszközöknek az a feladata, hogy a környezetből érkező jeleket továbbításra, számítógépes feldolgozásra alkalmassá tegyék.
Az információtovábbítás során a megszerzett információt – a csatorna számára megfelelő (rendszerint elektromos jelek) formájában – az információs csatornán továbbítják.
A kódolás olyan eljárás, amelynek során a kiindulási adatokat egy kódrendszer segítségével más formátumúvá átalakítják át.
Az előállítás, tárolás, feldolgozás
Az információ feldolgozása során nemcsak a beszerzett adatokra támaszkodnak, hanem valamilyen szoftver és hardver segítségével új adatokat állítanak elő.
A tárolás során cél az információ megbízható konzerválása. Számtalan tárolási változat létezik: például nyomtatott vagy elektronikus, időfüggő vagy időfüggetlen. Információfeldolgozásra csak olyan gépi rendszerek képesek, amelyek központi egységgel, memóriával, összességében bonyolult intelligenciával rendelkeznek.
A dekódolás-kimenet (megjelenítés)
Az információs láncban áramló jeleket az ember számára feldolgozhatóvá, illetve érzékelhetővé kell tenni. A kezdeti egy csatornás (monomédiális kép-vagy hang), majd az audiovizuális megjelenítés mellett létrejöttek az interaktív multimédiás eszközök. A leggyakoribb képmegjelenítők: monitor, projektor, tévé, a hangátadók pedig a hangszórók.
Az adó által valamilyen kódrendszer segítségével eljutatott jelek visszaalakítása. A csatorna másik végén lévő vevő a kódrendszerén keresztül veszi a hírt, azaz dekódol. A kódolt jeleket kiértékelik, és ezáltal kinyerik az információt, szerencsés esetben az eredetivel azonosat.