Kozma László élete és munkássága
Kozma László (1902-1983) pályája telefonműszerészként kezdődött, majd villamosmérnöki diplomát szerzett Brünnben. Dolgozott a Bell Telephone gyárban – ahol tíz szabadalom fűződik a nevéhez –, majd az Egyesült Izzóban. 1949-től a műszaki egyetem tanára lett a vezetékes híradástechnikai tanszéken, majd koholt vádak alapján letartóztatták, és csak 1956-tól folytathatta oktatói tevékenységét.
Digitális számítógépek tervezésével is foglalkozott. Decimális automata számológépet tervezett (1938). Majd 1955-ben az MTA támogatásával megépítette az első magyar jelfogós bináris számítógépet. Ez volt a MESz 1. A gép jelentős része az Országos Műszaki Múzeum raktárában található, lényegében működőképes formában.
Tarján Rezső élete és munkássága
Tarján Rezső (1908-1978) az MTA Kibernetikai Kutató csoportjának első szakmai vezetője, a hazai számítógép-tudomány egyik jeles úttörője. Szakmai munkássága a számítástechnika köré csoportosul, Gondolkodó gépek és Kibernetika című művei is erről tanúskodnak.
Kutatócsoportja az ENIAC tervei alapján B1 névvel számítógépet tervezett, majd megépítették az M3 nevű számítógépet (1959) szovjet tervek alapján. A magyar gép egyszerre épült a szovjet géppel, de sok megoldásban eltértek egymástól, mert a készítők ritkán konzultáltak egymással.
Az első magyar programvezérelt jelfogós gép.
Az ENIAC alapján tervezett magyar számítógép. Inkább elvi, mint gyakorlati jelentőségű berendezés, a későbbi kutatások és fejlesztések alapjául szolgált.