Az Egyetemes Tizedes Osztályozás
Az Egyetemes Tizedes Osztályozás ( ETO) a legelterjedtebb osztályozási rendszer. Egyetemes azért, mert felöleli az emberi tudás valamennyi területét. Tizedes azért, mert a tizedes számok elve alapján alkotja osztályozási jelzeteit. Hierarchikusan épül fel, meghatározza az egyes fogalmak alá-fölérendeltségi viszonyait. A fogalmak hierarchiáját az elméletileg végtelenségig osztható tizedes törtek elvének felhasználásával ábrázolja. Minél hosszabb egy szakjelzet, annál szűkebb fogalmat takar.
Például:
6 Alkalmazott tudományok
63 Mezőgazdaság
638 Rovarok és egyéb ízeltlábúak tartása, tenyésztése
638.124.22 A méhek teleltetése
A dokumentumok tartalmának jelölésére elsősorban a főtáblázati számok szolgálnak, de a sajátos ismertetőjegyek, jellemzők kifejezésére speciális alosztásokat használnak.
Például: 622(031)+669(031) bányászati és kohászati lexikont jelent, vagy a 61=03.82=40 jelzet oroszból franciára fordított orvosi dokumentumot jelent.
A szakkatalógusban való keresést megkönnyíti az ETO betűrendes mutatója, amit betűrendben tartalmazza a kereshető fogalmakat.
Egy nemzetközi könyvtári osztályozó rendszer, amely jelzetalkotása révén a tudományok differenciálódását követi.
Az ETO táblázatok
Az Egyetemes Tizedes Osztályozás ( ETO) arab számjegyekkel írott tíz főosztályból, a főosztályok főcsoportokból állnak, és segédtáblázatokkal egészülnek ki. A szakjelzetek egyes esetekben írásjeleket is kapnak.
Az osztályozó fogalmak az alábbi főosztályokba sorolhatók:
0 Általános művek
1 Filozófia. Pszichológia
2 Vallás
3 Társadalomtudományok
4 Jelenleg betöltetlen
5 Matematika. Természettudományok
6 Alkalmazott tudományok
7 Képzőművészetek. Építészet. Iparművészet. Színház. Zene. Játék. Sport
8 Nyelvtudomány. Irodalomtudomány
9 Régészet. Földrajz. Életrajz. Történelem
A segédtáblázatokkal különféle kiegészítő információkat lehet közölni a fogalomról. Például: jelölni lehet a dokumentum nyelvét, idő- és térbeli vonatkozásait, formáját.
Például: 061.4(439-2Bp.)"2005" szakjelzet azt jelenti, hogy időszaki kiállítás Budapesten 2005-ben.
A szakkatalógusban a katalógustételek rendezése a témát kifejező szakjelzetek (tizedes számok) növekvő számsorrendjében történik. Az egyes számcsoportokat választólapok tagolják, amelyeken természetes emberi nyelven is feltüntetik a szakjelzet jelentését.
A könyv polcon elfoglalt helyéről általában a katalógustétel bal felső sarkában levő raktári jelzet tájékoztat.
Valamely dokumentum tárgyát kifejező szám és betű kombinációja.