Hálózatok csoportosítása kiterjedtség szerint
A hálózatokat kiterjedtségük szerint is csoportosíthatjuk. Ez esetben jellemzően az összekapcsolt gépek száma és kiterjedtsége, illetve mára már kevésbé jellemzően a gépek közötti adatátvitel sebessége a döntő. Utóbbi jellemző azért kevésbé meghatározó ma a hálózatokkal kapcsolatban, mert a technológia fejlődésével manapság nagy távolságok között is elérhető ugyanolyan magas adatátviteli sebesség (más néven sávszélesség), mint lokális hálózatokon.
Kiterjedtség szerint négy kategóriát szokás megkülönböztetni, a személyes (PAN), a helyi vagy lokális hálózatokat (LAN), a városi hálózatokat (MAN), illetve a kiterjedt hálózatokat (MAN).
Példa személyes hálózatra, jellemzők
Egyre több olyan eszköz vesz minket körül, amely alkalmas kapcsolatot teremteni más eszközökkel, így például az MP3-lejátszó, mobiltelefon is képes erre a számítógép mellett. Személyes hálózatról beszélünk, ha ezen eszközeink között építünk ki kapcsolatot.
A mobiltelefonnal készített képek letölthetők a számítógépre, ahogy a kamerával elkészített videók is, az állóképek kinyomtathatók a számítógépen keresztül, az internetről letöltött számok áttölthetőek a hordozható lejátszókra. Mindezen folyamatok során a személyes eszközeink között alakítunk ki igen kis kiterjedésű hálózatot, pár méteren belülit, ezért tekintjük ezt külön kiterjedtségű csoportnak, amit a Personal Aera Network rövidítéseként PAN-nak, vagy vezeték nélküli esetben WPAN-nak hívunk.
Példa helyi hálózatra, jellemzők
Minden iskolában működik egy vagy több számítógépes hálózat. Ez a hálózat, vagy ezek a hálózatok lokális hálózatok (LAN, azaz angolul Local Aera Network), hiszen a számítógépek egy épületen belül vannak elhelyezve. A számítógépek száma általában néhány tíz, maximum százas nagyságrendű, a hálózat kiterjedtsége sem nagyobb pár kilométernél, ami amerikai méretekben 10 km-en belüliséget értünk.
Ha több számítástechnika terem is van az iskolában, akkor lehet, hogy minden teremben önálló hálózatban vannak a gépek, de az is lehet, hogy az összes számítógép egy hálózathoz csatlakozik.
Ugyanakkor szinte bizonyos, hogy a tanári szobá(k)ban elhelyezett számítógépek is részei az iskolai hálózatnak, csakúgy, mint az adminisztrátorokéi, vagy éppen a klubban, folyosókon, vagy az iskola más részein elhelyezett számítógépek is. A hálózatban nemcsak számítógépek csatlakoznak egymáshoz, hanem pl. nyomtatók is, egy nyomtatóra akár az összes számítógépről is lehet nyomtatni.
A számítógépes hálózatokat vizsgálhatjuk az összekötött gépek közötti hierarchia szerint is. Beszélhetünk szerver-kliens típusú, illetve egyenrangú (peer-to-peer) hálózatokról, de elképzelhető olyan hálózat is, melyben a számítógépek mindkét típusú szolgáltatás igénybevételére alkalmasak.
Vannak kiszolgáló számítógépek, azaz szerverek, ezek majdnem biztosan az iskolának abban a termében vagy helyiségében találhatók meg, ahol a számítástechnika tanár vagy a rendszergazda is fellelhető a nap bármely szakában.
Érdeklődjetek tőlük, hogy a ti iskolátokban milyen típusú hálózatok vannak!
Példa városi hálózatra, jellemzők
A városi hálózatokat (MAN, azaz angolul Metropolitan Aera Network) helyi hálózatok alkotják. Városi hálózat lehet pl. egy egyetem hálózata, vagy egy kistérségi szolgáltató rendszere. Ha az egyetemnek a város több pontján is vannak épületei, akkor ezeket összekapcsolva jutunk ilyen típusú hálózathoz. Azt mondhatjuk, hogy a városi hálózaton belüli gépek egymástól 1-100 km-re találhatók, bár a távolság nem az egyetlen döntő tényező. A számítógépek, és egyéb hálózati eszközök száma az ilyen hálózatokban elérheti akár a több ezres nagyságrendet is.
Iskolai, oktatási szempontból az ilyen hálózatoknak kisebb szerepe van, mivel az iskolában a számítógépes hálózatok számítógépein helyi hálózati szolgáltatásokat (pl. fájlkezelés fájlszerverről, nyomtatás hálózati nyomtatóra stb.), illetve kiterjedt hálózati szolgáltatásokat (weboldalak böngészése, elektronikus levelezés, fájlletöltés) szoktunk igénybe venni.
Példa kiterjedt hálózatra, jellemzők
A kiterjedt hálózatok (WAN azaz angolul Wide Aera Network) városok, országok, kontinensek közötti összeköttetést tesznek lehetővé. A számítógépek száma nem meghatározott, és a közöttük lévő távolság is lehet bármekkora. Kiterjedt hálózat az internet maga is, amely valójában sok-sok helyi és városi hálózat összekötéséből jött létre. Az internethez kapcsolódó számítógépeket nem is tudjuk pontosan megszámlálni, és a közöttük lévő összeköttetés módja sem határozható meg teljes bizonyossággal, mert olyan bonyolult és állandóan változik, Habár léteznek olyan szoftverek, amelyek egy adott pillanatban éppen ezt teszik: feltérképezik a hálózathoz kapcsolódó számítógépeket.
Personal Area Network, vagyis személyes hálózat, a vezeték nélküli megvalósítása a WPAN, azaz Wireless Personal Aera Network.
Local Area Network, vagyis helyi hálózat, a vezeték nélküli megvalósítása a WLAN, azaz Wireless Local Aera Network.
Metropolitan Area Network, magyarul városi vagy nagyvárosi hálózat.
Wide Area Network, azaz kiterjedt hálózat.