A Synaptic indításának menete
A synaptic, egyike azoknak a grafikus felületű csomagkezelő programoknak, amely sikeresen elterjedt a linux disztribúciók között.
A synaptic összes funkciójának eléréshez, azt root jogokkal kell futtatnunk.
A legtöbb X környezet, a menüből való indításkor felkínálja a lehetőséget, hogy megadjuk a root jelszót, majd amennyiben nem adtuk meg, vagy helytelenül adtuk meg, általában nem engedélyezi a synaptic indulását.
Azonban a synapticot indíthatjuk terminálból (pl.: xterm) is. Ekkor ha nem root jogokkal futtatjuk a synapticot, csak a csomaglistában tallózhatunk, azonban nem telepíthetünk és bármiféle változtatást sem tehetünk a telepített csomagokban. Ahhoz, hogy a synaptic összes funkcióját elérhessük terminálból való indítás esetén, először gondoskodnunk kell arról, hogy root jogokkal rendelkezzünk a futtatás idejére.
Erre két módszer kínálkozik.
Használhatjuk a su programot, majd a root jelszó megadása után, kiadhatjuk a synaptic indításához szükséges parancsot (synaptic)
A synaptic indításához szükséges parancsot, gksudo-val hajtjuk végre. (gksudo synaptic)
A tárolók kezelése Synaptic-kal
A csomagok úgynevezett tárolókban helyezkednek el. Ezek a tárolók többféle adattároló eszközön is helyet foglalhatnak, akár más számítógépeken is.
A tárolók elhelyezkedhetnek, winchesteren, CD-n, DVD-n, ftp-n és egy webhelyen.
Ezekben a tárolókban találhatók a telepíthető csomagok. Ezeket karbantarthatjuk, felvehetünk és törölhetünk közülük. A synapticban a tárolókat a BEÁLLÍTÁSOK/TÁROLÓK menüpontban tarthatjuk karban.
Egy tárolót felvehetünk, törölhetünk, módosíthatunk és ki-, bekapcsolhatjuk. A kikapcsolt, azaz inaktív tárolók csomagjait a synaptic nem jeleníti meg a listában.
Amennyiben új tárolót veszünk fel, meg kell adni annak elérési útját, megnevezését és fajtáját. A tárolókat általában disztribúciónként máshogy csoportosítják, vagy a csoportokat másképp nevezik, de a legtöbb disztribúcióban a hivatalosan és nem hivatalosan támogatott csomagok tárolóit általában megkülönböztetik.
A tárolókat nem csak a synaptic segítségével, hanem kézzel is szerkeszthetjük. A tárolók listája a /etc/apt/sources.list fájlban találhatók.
A tárolók (repository) olyan speciális könyvtárstruktúrák, ahol csomagok vannak, egy indexfájllal (Packages.gz) kategorizálva.
Ilyen tárolót egyszerre többet is lehet használni.
A csomagok csoportosításának áttekintése
A synaptic a csomagokat csoportosítja, hogy könnyebb legyen köztük a megfelelő csomagokat megkeresni. A csomagok csoportosításához a programablak bal alsó sarkában található gombokkal juthatunk el. Ekkor a programablak baloldali sávjában jelennek meg a csomagok csoportjai.
A csomagok elnevezései alapján tallózhatjuk ki a megfelelő csomagot. Amennyiben kijelölünk egy csomag-csoportot a programablak fő részén csak azok a csomagok jelennek meg, amelyek abba a csoportba tartoznak.
A „Csomagok gombra kattintva a csomagok” az alapvető csomagcsoportok jelennek meg. Ilyen például az alaprendszer, vagy a dokumentáció. Ebben a csoportlistában szerepel a „Mind” csoport is. Ha nem tudjuk eldönteni, hogy melyik csoportban található a telepítendő csomag, akkor ezen a „Mind”-et kijelölve az összes csomag között tallózhatunk a listában.
Az Állapot gombra kattintva a csomagok állapotára jellemző csoportok fognak megjelenni, úgy, mint: telepített, nem telepített, és frissíthető.
Az Egyéb gombra kattintva további csoportok jelennek meg. Ezek közül a legfontosabb, a „Törött” csomagok. Itt tekinthetjük meg, azokat a csomagokat, amelyeknek valamely függősége nem teljesül, vagy bármilyen más módon meghibásodtak.
A Linux disztribúciók közös tulajdonsága, hogy a disztribúcióval együtt terjesztett szoftvereket úgynevezett csomagokba szervezik, amelyek segítségével egységessé válik a telepítés, frissítés, eltávolítás menete. Egy-egy ilyen csomag általában magában foglal egy alkalmazást, némi dokumentációt, és a telepítéshez szükséges egyéb leíró információkat, amelyek többek között azt tartalmazzák, hogy milyen másik csomagok szükségesek a csomag telepítéséhez és működéséhez.
Keresés a csomagok között
A SZERKESZTÉS menüpont alatt a KERESÉS menüt kiválasztva, vagy az eszköztáron a Keresés gombra kattintva tudunk keresni a csomagok között.
Kereséskor több kulcsszó is megadható.
A „Keresés ebben” legördülő listából többféle szempontot is kiválaszthatunk. Ezek a következők:
NÉV
A csomagok nevében keresi a megadott kulcsszavakat.
LEÍRÁS ÉS NÉV
A csomagok nevében és azok ismertetőjében/leírásában keresi a megadott kulcsszavakat.
KARBANTARTÓ
A csomagok karbantartójának megnevezésében keresi a megadott kulcsszavakat.
VERZIÓ
A csomagok verziójában keresi a megadott kulcsszavakat.
FÜGGŐSÉGEK
A csomagok függőségei között keresi a megadott kulcsszavakat.
ELŐKÉSZÍTETT CSOMAGOK
Az előkészített csomagok között keresi a megadott kulcsszavakat.
Az itt kiválasztott szempont szerint fog keresni a synaptic a csomagok között.
A Keresés gombra kattintva a programablak baloldali sávjában megjelenik a keresett kulcsszavakra megfelelő csomagokat tartalmazó kategória neve, és a csomaglistában csak a keresés eredményének megfelelő csomagok találhatók meg.
A keresések eredményei megőrződnek, így több keresés esetén visszatérhetünk egy-egy régebbi keresés találataira is.
Csomagfüggőségről akkor beszélünk, ha az egyik csomag telepítéséhez szükséges más csomagok telepítése is.
Programok telepítés lépésről lépésre
Egy csomag telepítéséhez először is, ki kell azt választani a csomaglistából. Majd vagy a csomag nevére jobb egérgombbal kattintva előbukkanó legördülő menüből, vagy a CSOMAG menüpontból kiválasztva a KIJELÖLÉS TELEPÍTÉSRE menüt, tudjuk kijelölni a telepíteni kívánt csomagot.
Amennyiben egy csomagot kijelölünk telepítésre, és annak vannak, még nem telepített függőségei, vagy más programokkal nem fog összeférni, úgy a synaptic egy előugró ablakban fog minket tájékoztatni a szükséges változtatásokról.
Amennyiben egy csomagot kijelöltünk telepítésre, az egér jobb gombjával rákattintva a felugró menüben két menüpont gondoskodik még a helyes telepítésről.
Az egyik az AJÁNLOTTAK KIJELÖLÉSRE TELEPÍTÉSRE, a másik pedig a JAVASOLTAK KIJELÖLÉSRE TELEPÍTÉSRE. Mindkét menüpontból további csomagokat érhetünk elé, melyek tartozhatnak a telepíteni kívánt programhoz. Ezek telepítésével általában a telepített programok funkció bővülnek.
Miután kijelöltük a telepíteni kívánt csomago(ka)t, az eszköztáron az Alkalmaz gombra kattintva a telepítés elkezdődhet, ha a felbukkanó ablakban megerősítjük azt. A megerősítést kérő ablakban a telepítendő csomagokat is újra átnézhetjük.
A telepítés során a telepítő műveleteit egy ablakban soron követhetjük. A műveletek befejeztével, egy ablak értesít minket a telepítés sikerességéről vagy sikertelenségéről.
Programok eltávolítás lépésről lépésre
Mivel szükség lehet a csomagok eltávolítására, ezért a synaptic erre is kínál lehetőséget.
Eltávolítani, csak már telepített csomagokat lehet.
Ahhoz, hogy egy csomagot eltávolíthassunk, először is, keressük meg a csomaglistában. Ezután a CSOMAG menüpontból, vagy a csomag nevére jobbgombbal való kattintás után megjelenő menüből válasszuk ki a KIJELÖLÉS ELTÁVOLÍTÁSRA menüpontot.
Miután kijelöltük az eltávolítandó csomagokat, az Alkalmaz gombra kattintva véglegesíthetjük a megerősítés után a változásokat.
Programok frissítése
A csomagok frissítése a rendszer biztonsági és stabilitási szempontjából fontos. Minél többet frissítjük a rendszerünk, annál nagyobb biztonságban vannak személyes adataink.
A synaptic rendkívül kényelmes utat kínál a frissítések nyomon követésére. Az eszköztáron található Minden frissítés kijelölése gombbal az összes telepített csomaghoz rendelkezésre álló frissítés kijelölhetjük, majd az Alkalmaz gombbal véglegesíthetjük is azokat.
Lehetőség van a telepített csomagok egyenkénti frissítésére is. Ehhez először is, meg kell keresni a telepített csomagot a listában, majd vagy a CSOMAG menüből, vagy a csomag nevére jobb gombbal kattintva előugró menüből a KIJELÖLÉS FRISSÍTÉSRE menüpontot választva tudunk egy csomagot kijelölni telepítésre. Ezek után az Alkalmaz gombra kattintva véglegesíthetjük a változtatásokat.