Beállítási lehetőségek
Cím-sorok: Egy diagramon, vagy grafikonon alapvetően három különböző címet lehet megadni: 1. diagramcímet – alapértelmezésben felül és középen jelenik meg.
2. X tengely címet – ez alul, a diagram alatt, középen jelenik meg.
3. Y tengely címet – ez a bal oldalon, szintén középen jelenik meg, elforgatva.
Diagram helyének meghatározása: A diagram elhelyezhető egy másik/új munkalapon, vagy beszúrható az adott munkalapra, mint objektum. Mindkét esetben a diagram bárhol elhelyezhető a munkalapon mozgatással, és tetszés szerint állítható a mérete.
Adattartomány módosítása: Az adattartomány, más néven forrásadat a munkalap azon része, ahonnan a diagram az adatait veszi. A diagram elkészítése után ez módosítható a helyi menü Adattartomány módosítása… paranccsal.
Diagramtípus kiválasztása: A Beszúrás – Diagram parancs kiadása után először a diagram típusát kell megadni. A diagramtípusok között vannak alaptípusok, amelyek beépített típusok, és egy adott típusnak vannak altípusai, ezek közül lehet választani. Érdemes az adott feladathoz a megfelelő diagramtípust kiválasztani. Természetesen a diagram minden részlete saját ízlésünk szerint módosítható.
Sorok, oszlopok felcserélése: A diagramon a sorokat és oszlopokat fel lehet cserélni a Diagram automatikus formázása ablakban az Adatsor megadásának módjánál. Ez kétféle lehet: Sorok és Oszlopok. Így a diagram ábrája is megváltozik az értékeknek megfelelően.
Diagram változatának kiválasztása: A diagram változatai az alaptípusokon belül találhatóak, amelyeket a Beszúrás – Diagram parancs kiadása után jelölünk ki. A változat kiválasztása után a Diagram automatikus formázása ablak bal oldalán egy elölnézeti ablakban látszik a diagram majdani kinézete. Amennyiben az ábra megfelel az elvárásoknak, a Létrehozás gomb lenyomásával létrehozhatjuk a diagramot.
Rácsvonalak megjelenítése: A rácsvonalakkal kapcsolatos beállításokat a Diagram automatikus formázása elnevezésű ablakban a változatok kiválasztása lépésben a Rácsvonalak részben lehet elvégezni. Itt az X tengelyhez és az Y tengelyhez kapcsolódó rácsvonalak megjelenítését lehet be-, illetve kikapcsolni.
A grafikon olyan diagramtípus, amely pontok és vonalak segítségével ábrázol adott értékeket, például adatok trendjét ábrázolja egyenlő időközönként. A grafikonok az alábbi altípusokra oszthatók: „csak pont”, „pont és vonal”, „vonal”, „szalag” (térbeli vonal).
A diagram a munkalap adatainak grafikus ábrázolása; olyan grafikus elem a táblázatkezelőkben, amely adott adatokat hasonlít össze, vagy azok trendjét számítja ki, illetve érték párokat hasonlít össze és jelenít meg.
A diagram kategóriái olyan információk, amelyek a diagram x (általában a vízszintes) tengelyén, illetve az y tengelyén elhelyezett adatok ismertetői.
Az adatsor a diagramon ábrázolt összefüggő adatpontok csoportja. A diagram adatsorai különböző, a diagram jelmagyarázatában megtalálható színekkel vagy mintázatokkal rendelkeznek. Egy diagramon egy vagy több adatsor is ábrázolható (például: a kördiagramon csak egyetlen adatsor látható).
A jelmagyarázat olyan szövegdoboz, amely a diagram adatsoraihoz vagy kategóriáihoz rendelt mintázatokat és színeket mutatja, azok jelentésével együtt.
A diagram tengelyei a vízszintes (kategória) és függőleges (érték) tengelyek, melyek metszéspontjaiban helyezkednek el a megadott értékek. Több adatsor esetén, ha az egyik adatsor értékei nagyságrendekkel eltérnek a többiétől (túl kicsi vagy túl nagy), akkor másodlagos értéktengelyt lehet hozzárendelni. Ez az értéktengely a diagram jobb oldalán fog megjelenni. A tengelyeknek nevet lehet adni, és beállíthatóak a beosztások is.
A diagram rácsvonalai a diagramra illeszthető azon vonalak, amelyek megkönnyítik az adatok megtekintését és értékelését. A rácsvonalak a tengelyek osztásjeleitől kiindulva végighúzódnak a rajzterületen.