Automatikus szűrő
Az automatikus szűrő praktikus, ha a szűkítő feltételben csak egyenlőséget akarunk alkalmazni.Az automatikus szűrő bekapcsolásához jelöljük ki a szűrni kívánt cellatartományt, amiben az első sor oszlopfejléc! Majd válasszuk az Adat – Szűrő – Automatikus szűrő menüpontot! Az oszlopok nevei mellett kis nyilak jelennek meg, amire kattintva kiválaszthatjuk, hogy azon oszlop mely értékére vagyunk kíváncsiak.
Az automatikus szűrő egy megadott érték vagy karakterlánc alapján szűr. Egyszerre akár több szempont is megadható. A mezők között csak ÉS (AND) kapcsolat alapján tud szűrni. Egy mezőn belül akár lehet VAGY (OR) kapcsolat is.
Automatikus szűrő használata
Az automatikus szűrő praktikus, ha a szűkítő feltételben csak egyenlőséget akarunk alkalmazni.
Az automatikus szűrő bekapcsolásához jelöljük ki a szűrni kívánt cellatartományt, amiben az első sor oszlopfejléc! Majd válasszuk az Adat – Szűrő – Automatikus szűrő menüpontot! Az oszlopok nevei mellett kis nyilak jelennek meg, amire kattintva kiválaszthatjuk, hogy azon oszlop mely értékére vagyunk kíváncsiak.
Használata után kikapcsolhatjuk az Adat – Szűrő – Szűrő eltávolítása paranccsal.
Ha csak a nyilakat szeretnénk eltüntetni, akkor válasszuk a Adat – Szűrő – Automatikus szűrő elrejtése parancsot!
Irányított szűrő
Az irányított szűrő akkor használandó, ha nagyon bonyolult a szűkítő feltétel. Az irányított szűrő bekapcsolásához jelöljük ki a szűrni kívánt cellatartományt, amiben az első sor oszlopfejléc! Majd válasszuk az Adat – Szűrő – Irányított szűrő … menüpontot! Megjelenik az Irányított szűrő ablak. Itt meg kell adni a szűrőfeltétel helyét.
A szűrőfeltétel kinézete a következő: a szűrni kívánt rész első sorát valahová, lehetőleg ezen rész alá, át kell másolni. Az ez alatti sorokba összehasonlító operátor érték alakban kell felsorolni a feltételeket. Például, ha a hétfő oszlopban szerepel az az érték, hogy >=5, akkor ennek jelentése, azokat a sorokat hagyd meg, ahol a hétfő oszlopban lévő érték nagyobb egyenlő, mint 5. Az egy sorban lévő feltételek közt és viszony van, az egymás alatti sorok között pedig vagy.
Az irányított szűrő túllép a három feltételes határon, és akár nyolc szűrőfeltétel használatát is lehetővé teszi. Az irányított szűrő esetében a feltételek közvetlenül a munkalapon adhatók meg.
Irányított szűrők megadása
Az irányított szűrő bekapcsolásához jelöljük ki a szűrni kívánt cellatartományt, amiben az első sor oszlopfejléc! Majd válasszuk az Adat – Szűrő – Irányított szűrő … menüpontot! Megjelenik az Irányított szűrő ablak. Itt meg kell adni a szűrőfeltétel helyét.
A szűrőfeltétel kinézete a következő. A szűrni kívánt rész első sorát valahová, lehetőleg ezen rész alá, át kell másolni. Az ez alatti sorokba összehasonlító operátor érték alakban kell felsorolni a feltételeket. Például, ha a hétfő oszlopban szerepel az az érték, hogy >=5, akkor ennek jelentése, azokat a sorokat hagyd meg, ahol a hétfő oszlopban lévő érték nagyobb egyenlő, mint 5.
Az egy sorban lévő feltételek közt és viszony van, az egymás alatti sorok között pedig vagy.
Tegyük fel, hogy a B10 cella értéke hétfő, a C10 értéke kedd, a B11 értéke =5, a C12 értéke >3. Ekkor ennek jelentése, azokat a sorokat hagyd meg, ahol a hétfő oszlopban lévő érték egyenlő 5 vagy a kedd oszlopban lévő érték nagyobb, mint 3.
Példa szűrés
Hozzunk létre 3 oszlopnak fejlécét: név, város, fizetés! Majd töltsük fel rekordokkal! Legyen 6 név, 2 város (Eger, Miskolc), Egerből 4 név, Miskolcról 2. És mindenkinek legyen 50 000 és 150 000 között a fizetése. Kiszűrjük azokat az egrieket, akik 100 000-nél kevesebbet keresnek. Ehhez másoljuk a fejlécet a táblázat alá, majd a város alá írjuk be, hogy Eger, mellé a fizetés alá hogy < 100 000! Ez a 2 sor lesz a kritérium tartomány.
Jelöljük ki az adatainkat tartalmazó 7 sort a fejléccel együtt! Majd válasszuk az Adat-Szűrő-Irányított szűrő parancsot!
Jelöljük ki a kritérium tartományt a szűrőfeltételhez, és kattintsunk az OK-ra! Ekkor helyben fogja szűrni az adatainkat. Megadhatjuk, hogy máshol jelenjenek meg a szűrt adatok. Ehhez kattintsunk a részletek gombra és adjuk meg az eredmény másolási helyét!