Az operációs rendszer a számítógépet működtető szoftver, amely a számítógép indulásakor azonnal betöltődik a számítógép memóriájába, nélküle a gép - még ha fizikailag hibátlan is - működésképtelen. Az operációs rendszer tölti be a számítógép működéséhez szükséges egyéb segéd- és vezérlőprogramokat, ily módon vezérli, összehangolja, ellenőrzi a programok működését. Az operációs rendszer általában semmilyen, a felhasználó számára közvetlenül hasznos feladatot (szövegszerkesztés, weblaptervezést stb.) nem végez, hanem lehetővé teszi az ilyen feladatokat ellátó, felhasználói programok futtatását. Az operációs rendszer feladata az, hogy az ember és számítógép közötti kommunikációt biztosítsa, a számítógép erőforrásait sokoldalúan, gazdaságosan és a lehető legoptimálisabban kihasználja, illetve a számítógép működését ellenőrizze és vezérelje; kezelje a gép különböző perifériáit - monitor, flopi, winchester, nyomtató stb. - és végrehajtja a neki szóló parancsokat.
Felhasználói programok/Szöveg- és kiadványszerkesztők
A szövegkészítő programok között a grafikus környezetben az egyik legalapvetőbb a Jegyzettömb. Használata igen egyszerű, lehetőségei azonban szűkösek, hiszen csak a szerkesztési funkciókra képes. Igen elterjedt szövegszerkesztő a Microsoft Word is. Ez a program lehetővé teszi formázott levelek és rövidebb dokumentumok elkészítését.
Felhasználói programok/Adatbázis- és táblázatkezelők
A számítógépek egyik legfontosabb alkalmazási területe az adatbázis-kezelés, mivel a megoldani kívánt problémáink jelentős része nagy mennyiségű adat feldolgozását, illetve ezen adatok nyilvántartását, módosítását, csoportosítását igényli. Az ilyen adatállományok használatakor adatbázis-kezelő programra van szükségünk. Az adatbázis-kezelő rendszerek lehetőséget adnak arra, hogy egyedi struktúrákat és konkrét alkalmazásokat hozzunk létre. Ilyen programok például: Microsoft Acces, vagy a kimondottan profiknak készített Oracle.
A pénzügyi, gazdasági táblázatok feldolgozásához táblázatkezelő programokat használunk. Az adatokat táblázatba foglaljuk és képletek, függvények segítségével újabb adatokat nyerhetünk. A táblázatok számítógépes feldolgozását több program is támogatja, amelyek közül az egyik legelterjedtebb a Microsoft Excel.
Felhasználói programok/Grafikai programok
A grafikai adatok feldolgozásához különböző képszerkesztő programokat használhatunk. Ezek lehetővé teszik a képek módosítását, animációk készítését. Ezek közé tartozik a Paint, az Adobe Photoshop és a CoreIDraw, vagy az ingyenes GIMP.
Felhasználói programok/Prezentációkészítő programok
A számítástechnikai eszközök bevetésével jelentősen megemelhetjük előadásaink bemutatóink színvonalát, célszerű az ilyen feladatokra szánt programok alkalmazása. Ilyen prezentáció-készítő program például a PowerPoint, ami alapjában véve egy speciális megjelenítésű szövegkezelő alkalmazás.
Felhasználói programok/Tervezői rendszerek
A számítógépes tervezésre a rajzolóprogramok nyújtotta lehetőségek sok esetben már nem kielégítők. Ilyenkor egy speciális tervező rendszer beszerzése szükséges. Mivel a számítógéppel tervezhető tárgyak skálája - a nyomtatott áramköröktől az épületekig - igen széles lehet, ezért a tervező programok között is többfélét találunk. Az ilyen rendszereket összefoglaló néven CAD (Computer Aided Design) számítógéppel segített tervező programoknak nevezik.
Felhasználói programok/Kommunikációs programok
Az adatátvitelhez olyan programok kellenek, amelyek megvalósítják a gépek közötti kommunikációt. Ezek lehetővé teszik a távoli számítógépeken tárolt adatok letöltését és megfelelő formátumú megjelenítését. A gépek kommunikációja ma már főleg az interneten keresztül történik, de lehetséges zártabb, kisebb kiterjedtségű összekapcsolt hálózatban.
A legelterjedtebb kommunikációs programok közi tartoznak a levelezőprogramok, chatprogramok és a böngészők. Ilyen alkalmazás például a levelezésre használható Outlook, a csevegéshez a Skype vagy a MS Messenger, illetve böngésző Internet Explorer, a FireFox, az Opera vagy a Chrome.
Felhasználói programok/Játékok
A számítógépekre készült programok jelentős része játék. Ezek közül az elterjedt és csupán az idő elütésére szolgáló, hatalmas mennyiségű program között szinte már mindenki találkozott valamelyikkel, hiszen a modern szórakozás egyik legtipikusabb példája a számítógépes játékprogram. Itt szinte bárki talál a saját ízlésének és igényének megfelelőt. A játékprogramok a következő nagyobb csoportokba sorolhatók: logikai, stratégiai, ügyességi és valós idejű akciójáték.
Programcsomagok
A Microsoft Office programcsalád irodai alkalmazások tipikus csoportja, ahogy az ingyenes OpenOffice.org is, amely kereskedelmi változatban StarOffice néven szerepel. Ezekben a csomagokban a szövegszerkesztő megfelel annak a definíciónak, amivel a szövegszerkesztő programokat jellemeztük. Az Excel táblázatkezelő szabványadó lett, a hozzá hasonló többi alkalmazás, így a kicsit kisebb tudású Calc táblák, munkafüzetek kezelésére alkalmas. Bonyolultabb táblák és adatbázisok kezelésére használható az Access, a Base lassan követi képességeiben. Prezentációinkat, bemutatóinkat a Microsoft PowerPoint vagy az Impress segítségével készíthetjük el, határidőnaplóként pedig az Outlookot használhatjuk.