Érintőképernyő (touch screen)
A ki- és bemeneti egységek klasszikus példája az úgynevezett érintőképernyő (touch screen). Az érintőképernyő egy számítógép monitorához hasonló eszköz, melynek segítségével a rajta megjelenő parancsokat és funkciókat érintéssel választhatjuk ki. Az érintőképernyő régebben ultrahang vagy nagyfrekvenciás jelek segítségével érzékelte, hogy a képernyőt a felhasználó hol érintette meg, ma már egyszerűbben megvalósítható nyomásérzékelő réteget alkalmaznak. Az egeres kattintásnak ujjunkkal végzett kettős koppintás felel meg.
Modem
A modem (modulátor-demodulátor) kétirányú adatátvitelt tesz lehetővé hagyományos telefonvonalon keresztül. Ezeket az eszközöket elsősorban az internetre történő csatlakozásra, faxok küldésére és fogadására használják.
Hangkártya
Hangkártyák jellemzői
Mintavételi frekvencia: a hangrögzítő egység jellemzője. A rögzíthető hangok frekvenciája a mintavételi frekvencia fele.
Felbontás: a hangrögzítő egység jellemzője. Arra utal, hogy hány különböző hangerőszintet képes megkülönböztetni.
Jel/zaj viszony: a hangrögzítő egység jellemzője. Minél nagyobb ez az érték, annál tágabb dinamikát képes visszaadni a kártya.
Polifónia: a szintetizátorok jellemzője. Azt jelzi, hogy egyszerre hány különböző hangot, azaz „hangszert” tud megszólaltatni a szintetizátor.
Surround: annak jelölése, hogy a kártya a sztereóhangzáson túlmenő térhatást tud nyújtani.
Képdigitalizáló (capture) kártya
A képdigitalizáló (capture) kártya külső képforrásból, például videomagnóról vagy kameráról. érkező kép és hang digitális rögzítésére alkalmas. Egyik fajtája a TV tuneres capture kártya, amely televízió adás vételére is alkalmas.
A ki- és bemeneti egységek kétirányú adatcserére képesek. Ilyen eszköz például az érintő képernyő, modem stb.
A multimédiás alkalmazások használata elképzelhetetlen speciális ki- és bemeneti egységek nélkül. Ilyen eszköz például a hangkártya, képdigitalizáló kártya stb.
Kapcsolódó hangfelvételek