Egér működése
Amikor az optomechanikus egeret elmozdítjuk, az egér aljába beépített golyó az asztalon gördül. A mozgás irányát és sebességét az egér a golyónak támaszkodó görgők segítségével érzékeli. A görgőkre szerelt kerekek küllői forgás közben megszakítják a fény útját, amit a LED-del szemben elhelyezett fotocella érzékel. A megszakítások számából határozható meg az elmozdulás nagysága.
Az optikai egér az elmozdulás érzékelésére görgő helyett egy különleges optikai érzékelőt használ, az egér által kibocsátott fényből visszaverődő fény erősségének változásaiból határozza meg az elmozdulás mértékét. A működés alapja, hogy egy felület sem sima ténylegesen, csak szabad szemmel nem látható felszín egyenetlensége.
Az egér (mouse) a grafikus operációs rendszerek megjelenésével vált népszerű és szinte nélkülözhetetlen perifériává. Használata nagyban megkönnyíti a számítógéppel végzett munkánkat. Mozgatásával egy mutatót irányíthatunk a képernyőn, és különféle műveleteket végezhetünk el az ott található objektumokon.
Legelterjedtebb változatai kettő, illetve három gombosak.
Az IBM-kompatibilis számítógépekhez csatlakoztatható egereket többféle szempont szerint csoportosíthatjuk.
1. Működési elv szerint
- Mechanikus
- Elektromechanikus
- Optomechanikus
- Optikai
2. A számítógéphez való csatlakozás módja szerint
- Soros (COM1, COM2, stb.) porton keresztül
- PS/2 porton keresztül
- USB porton keresztül
3. Pontosság szerint
Az egerek mozgatási érzékenységét, szakszóval pontosságát dpi (Dot Per Inch) mértékegységgel mérjük. Minél nagyobb ez az érték, annál pontosabb az egér, annál kisebb mozgatásra már elmozdul az egérmutató is a képernyőn. Egy átlagos egér pontosságát 200-600 dpi közötti értékre beállítani, a monitor felbontásától függően.
Egérgomb funkciói
Az egér gombjainak funkcióit személyre szabhatjuk az alapján, hogy bal- vagy jobbkezesek vagyunk. Alapbeállításként jobbkezes beállítások érvényesek, ami alapján a bal oldali gombbal végezhetjük a kijelölést, dupla kattintást, mely a kattintás egy objektum alapértelmezett műveletét hajtja végre a grafikus felületen, mozgathatunk objektumokat, valamint beállíthatjuk grafikus környezetünk egyes jellemzőit (Tálca, ablak mérete stb.). Míg a jobb gombbal a helyi gyorsmenüt hívhatjuk elő.
Bemeneti perifériáknak nevezzük azokat az eszközöket, melyek kizárólag a számítógépbe történő adatbevitelt biztosítják.
Az egyik legáltalánosabban használt bemeneti periféria a billentyűzet (keyboard). E nélkül sokáig nehezen elképzelhető volt a számítógép használata, az érintőképernyő és a hangvezérlés elterjedésével kezd veszíteni jelentőségéből. A grafikus felület használatában fontos szerep jut a billentyűzetnek is. Típusait a billentyűk száma és azok nyelv szerinti kiosztása alapján szokás megkülönböztetni.
A szabványos angol billentyűzet 101, míg a magyar 102 vagy 105 gombos, de tetszés szerint válogathatunk számtalan további billentyűzettípus közül is.
A billentyűzeten elhelyezkedő, különféle céllal és funkcióval ellátott billentyűket speciális billentyűknek nevezzük. Ilyen például a Shift, CapsLock kapcsoló, a Tab, az Enter, a Backspace stb.
CapsLock: nagybetűs írásmód be/kikapcsolása. AltGr: billentyűk jobb alsó sarkában lévő írásjelekhez. Ctrl, Alt: váltógombként működnek. Szavankénti ugrásra használhatjuk a Ctrl+balra vagy jobbra billentyűt.
Home, End: a sor elejére, végére ugorik. Ctrl+Home, Ctrl+End a teljes szöveg elejére, végére ugorik. PageUp, PageDown: egy képernyő-területnyivel lép fel vagy le. Tab: beviteli mezők között mozgatja a kurzort.
Backspace: kurzortól balra eső betűket törli. Delete: kurzortól jobbra eső betűket törli.
Insert: vált beszúró és átíró üzemmód között. Beszúró üzemmódnál a leütött karakter a kurzor aktuális pozíciójában jelenik meg, míg átíró üzemmódban a leütött karakterek átírják a következő karaktereket.
Esc: művelet megszakítása.
F1-F12: Funkció billentyűk. Feladatuk az adott alkalmazástól függ.
ScrollLock: kurzormozgató billentyűk az aktuális ablak gördítő nyilainak megfelelően működnek.
PrintScreen: képernyő tartalma a vágólapra kerül, ahonnan beilleszthető más alkalmazásba,vagy ki is nyomtatható.
Windows: Start menüt nyitja meg, bárhol is vagyunk a rendszerben. Gyorsmenü: kijelölt elemhez tartozó gyorsmenüt nyitja meg, alkalmazástól és helytől függ a hatása, az egér használatát váltja ki.