Szöveg gépelése, törlése
A szöveg gépelésekor célszerű a beszúró üzemmódot használnunk, mert ekkor utólag a hiányzó szavak könnyen pótolhatók. Az átíró üzemmód a kurzor utáni karaktereket felülírja, kikapcsolása például az állapotsor ÁTÍR mezőjére kattintással lehetséges, ezután az halvány lesz. Törlésre a kurzortól balra lévő karakterekhez a Backspace, a jobbra lévőkhöz a Delete billentyű használható. Az automatikus tördelés választásakor a sor megtelte után automatikusan új sort kezd a szerkesztő.
Szöveg másolása, áthelyezése vágólappal
A kijelölt szöveg áthelyezhető vágólappal vagy több elem nyárssal. A Szerkesztés/Kivágás parancsával vágólapra helyezzük, majd a kurzor áthelyezése után ugyanitt a Beillesztés paranccsal az új helyre áthelyezzük. Másolásnál az eredeti helyen is megmarad a szöveg, amit hasonlóan a végzünk, csak az első parancs Másolás a Kivágás helyett.
Szöveg áthelyezése egérrel
A kijelölt szöveg megfogható egérrel is, és áthelyezhető. Ahhoz, hogy ez működjön az Eszközök/Beállítások parancsának Szerkesztés fülénél a Másolás és áthelyezés húzással kiválasztónégyzetet ki kell jelölni. A másolás hasonlóan történik, csak a szöveget a Ctrl billentyű lenyomása mellett kell egérrel húzni, és úgy elengedni.
A dokumentum Nyomtatási kép és WYSIWYG nézetének rövid leírása
A dokumentum nézetei igen fontos szerepet játszanak. A WYSIWYG megjelenítést lehetővé tevő nézet szinte minden változatban más magyar nevű parancsot kapott, Az Office 2003 Wrordjében például a Nézet/Nyomtatási elrendezés parancsával válthatunk erre. A nézetben a valódi elrendezést, formátumot, egy szóval a nyomtatás után a papíron remélhető képet látjuk, de itt még láthatjuk a nyomtatásnál nem látható karaktereket, szerkesztést segítő vonalakat is. A másik nézetben a Fájl/Nyomtatási kép parancsával már csak a tiszta nyomtatási képet ellenőrizhetjük. Itt szerkeszteni lehet, de nem is lenne szerencsés. A Nézet/Normál parancsával nem nyomtatás helyes képet látunk, ezért a szöveg a lehető legszélesebb helyen terül el. Ebben a nézetben láthatjuk a lábjegyzeteket egymás alatt, ha a Nézet menüben kiválasztjuk azokat. Van még más nézet is, de azok szerepe egyedi feladatoknál jelentős.
A szövegkezelő programok a szöveget valamilyen szabály szerint sorokra tördelik. A szabály az eltérő lehet az egyes programok esetén, de mindig a felhasználó munkáját próbálja segíteni.
A dokumentum egy szövegszerkesztő programban különböző módon tekinthető meg, amit nézetnek hívunk. Pl.: nyomtatási nézet, WYSIWYG nézet.
A felhasználói programok azon tulajdonsága, amely révén a felhasználó már szerkesztéskor is a dokumentum – általában - nyomtatási állapotát láthatjuk, mint pl.: a szövegszerkesztőben. A rövidítés What You See Is What You Get, azaz magyarul „amit látsz, azt kapod”.