Direkt eszközök és direkt keresés
A könyvtár kézikönyvtári állományában találhatjuk meg a tájékoztatás során használt direkt eszközöket. Ezek a dokumentumok a közvetlen tájékozódást segítik, használatuk megkönnyíti a gyors és hatékony információkeresést. Megjelenési formájukat tekintve a direkt tájékoztató eszközök lehetnek hagyományos és elektronikus dokumentumok. Típusaik változatosak, más-más funkcióval rendelkeznek. A nyomtatott direkt tájékoztató eszközök a következők:
Lexikonok (Betűrendbe rendezett szócikkek alapján kereshetünk bennük.)
Enciklopédiák (Általában tematikus lerendezésben tartalmazzák az ismereteket.)
Szótárak (A szavak, kifejezések betűrendje szerint rendezettek.)
Adattárak (Belső elrendezésük az adattár funkciójától és a feldolgozott anyagtól függ.)
Egy-egy szakterület kézikönyvei (Változatos szerkezetűek, de a tematikus elrendezés a leggyakoribb.)
Az elektronikus direkt tájékoztató eszközök közül elsősorban a hagyományos direkt eszközök elektronikus kiadásait említhetjük meg, valamint a teljes szövegű adatbázisokat.
Információkeresés: Hagyományos és elektronikus dokumentumokban, adattárakban végzett keresés, amelynek célja általában a szükséges kérdések megválaszolása.
Indirekt eszközök és indirekt keresés
A tájékoztatást és tájékozódást segítő indirekt eszközök közé tartoznak azok a hagyományos dokumentumok, valamint elektronikus dokumentumok és eszközök, amelyek segítségével arról tájékozódhatunk, hogy a kérdéseinkre mely dokumentumok adnak választ. Az indirekt eszközök lehetőséget adnak arra, hogy a keresett témában széles körűen tájékozódjunk. Típusaik a következők:
Bibliográfiák (Szerkezetük változatos lehet, a betűrendtől a tematikus elrendezésig.)
Repertóriumok (Egy-egy időszaki kiadvány tartalmi feltárása, általában időrendi sorrendben.)
Katalógusok (A könyvtár katalógusrendszerét külön fejezetben tárgyaljuk.)
Elektronikus indirekt eszközök ezek elektronikus kiadásai, valamint a különféle elektronikus katalógusok, adatbázisok.
Direkt eszközök: A közvetlen tájékozódás eszközei, amelyek választ adnak a feltett kérdéseinkre.
Indirekt eszközök: A közvetett tájékozódás eszközei, amelyek megmutatják, hogy milyen dokumentumokban keressük a választ a feltett kérdéseinkre.
Információgyűjtés
A kérdések, problémák megoldásához szükséges információk gyűjtése egyaránt történhet direkt eszközök és indirekt eszközök segítségével. Ha azonnali választ akarunk kapni (például adatokra, tényekre vonatkozó kérdések esetében) akkor általában valamelyik direkt eszközben keressük a választ, ha pedig kimerítőbb, széles körű feleletre van szükségünk, akkor a kézikönyvtár indirekt eszközeit hívjuk segítségül. Mindkét esetben megkönnyíti a keresést, ha megpróbáljuk előre megtervezni, hogy milyen kifejezések alapján szeretnénk az adott téma után kutatni, tehát kulcsszavakat gyártunk az információkereséshez.
Kézikönyvtár: A könyvtári tájékoztatáshoz szükséges adattárakat, szótárakat, lexikonokat, kézikönyveket tartalmazó gyűjteményrész.