A mobiltelefonok történeti áttekintése
Az első polgári célokra fejlesztett mobiltelefonokat (1940-es évek, USA) az akkumulátoruk nagy mérete miatt csak autókba szerelték. A kézben hordozható változatok harminc évvel később jelentek meg. Az 1980-as évekre kialakult mobil-hálózatok országonként (USA, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország...) egyediek voltak, közös jellemzőjük, hogy mindegyik kizárólag az analóg hang továbbítására volt alkalmas, amit első generációnak, röviden 1G-nek neveznek.
A második generációs (2G) mobil-hálózatok digitális jelátvitele gyorsabb az analógnál, így a hangon kívül egyéb adatok átvitelére, a beszélgetés lehallgatás elleni titkosítására is lehetőség nyílt. A legelterjedtebb digitális rendszer a GSM mobil-hálózat. A GSM-hálózat már alkalmas a beszélgetéseken kívül más szolgáltatásokra is, mint pl. az SMS küldés, hívó azonosítás, konferenciabeszélgetés, hívás továbbítása, várakoztatása és korlátozása, WAP, képküldés, hangküldés stb. Az információs társadalomban állandóan szükséges információ-átadás a 2G-s rendszereknél válik mindennapossá.
A harmadik generációs (3G) hálózatok gyorsabb adatátvitelével valósítható meg a mozgóképek továbbítása, az MMS küldése és fogadása, valamint az internet elérése a mobil készülékekkel.
A 2G és a 3G rendszerek utódját, a 4G rendszereket, a szakértők szerint egy átfogó IP-infrastruktúra, nagy adatátviteli sebesség, nagy kapacitás és a nyílt internetes szabványok használata fogja jellemezni. A 4G-nél a mobil szélessávú rendszer továbbfejlesztett multimédiás szolgáltatásokkal bővül.
Olyan hordozhtaó távbeszélő készülék, amely rádiókapcsolattal csatlakozik a kiépített földi hálózathoz. A kétirányú kapcsolat nagy előnye egyben a legjelentősebb tulajdonsága is: a telefonkészüléket magunkkal vihetjük, és a kiépített mobil-hálózat hatósugarán belül használhatjuk. Hátránya, hogy a légköri viszonyok ronthatják a hang minőségét, az építmények, a terepfelszín árnyékolhatja, illetve a mobil-hálózat kiépítetlen területein használhatatlan.
A mobiltelefonok Magyarországi alkalmazása
Hazánkban elsőként, 1990-ben még analóg technológiával kezdte meg a Westel 0660 nevű cég a mobilszolgáltatást. A szolgáltatás minőségét bizonyítja, hogy tizenhárom évig fennmaradt, miközben kilenc évig a digitális GSM szolgáltatással párhuzamosan működött. 1994-ben megjelent két másik cég is, a Westel 900 GSM és a Pannon GSM, melyek ‑ nevükből adódóan ‑ már GSM mobil-hálózatot használtak, amit az országban elsőként a nagyobb városokban, majd évekkel később fokozatosan a kisebb településeken, illetve a települések közötti helyeken lehet használni. A negyedik mobilszolgáltató, a Vodafone egy hónappal a 2000. év kezdete előtt indította el szolgáltatását. Ezt követően 2003-ban a Westel 0660 beszüntette tevékenységét, egy év múlva a Westel 900 GSM pedig nevet váltott, az új név a T-Mobile. Jelenleg három mobilszolgáltató cég van Magyarországon: T-Mobile, Telenor (korábban Pannon), Vodafone. A mobilszolgáltató cégek kínálata igen változatos, a kínált szolgáltatások árában van a legnagyobb különbség. A telefonkészülék árának csökkentésétől a fogyasztóknak szánt egyedi tarifacsomagokig sok lehetőséget kínálnak leendő ügyfeleiknek.
A vezeték nélküli telefonok használatához szükséges szolgáltatásokat biztosító cég.
Az információs társadalomban a működés, a gazdaság alapja az információ. Az információ értéke meghaladja az áruk és a szolgáltatások értékét. Az információt feldolgozó rendszerek, és azokat továbbító hálózatok meghatározó szerepe révén az ember számára átláthatatlan mennyiségű információ keletkezik, ami folyamatos tanulást követel meg. A tanulás kiemelkedő eleme az információt kezelő eszközök, mint pl. a számítógépek használatának elsajátítása. Ha egy ország, régió ezt nem teszi meg, akkor az ún. digitális szakadék szélére kerül.
Kapcsolódó linkek