Az e-mail története
Az e-mail hamarabb létezett mint az internet, mivel az elődjeinek tekinthető hálózatokban is létező szolgáltatás volt. A története kezdetén, egy számítógép, több felhasználója közötti kommunikációt tette lehetővé. Hamar megtörtént a hálózati levelezés lényegességének felismerése. A kezdeti rendszerek mind egyszerű szövegeket továbbítottak felhasználóik között. Az ARPANET nevű hálózat növelte jelentősen az e-mail népszerűségét. A különféle hálózatok közötti üzenetküldésnél kezdetben le kellett írni a küldő és a fogadó fél közötti utat.
Olyan levél melynek írása és továbbítása, teljes mértékben elektronikus úton megy végbe.
Mi az e-mail?
Az e-mail elektronikus levél, amely az angol electronic mail szavakból jött létre. Azért elektronikus, mert a levélírástól kezdve, a küldésen át, egészen a fogadásáig kizárólag elektronikus úton történik. Napjainkban az e-mail forgalom az internetet használja, és talán a legkedveltebb formáját is képezi.
Elektronikus levelezésben résztvevő feleket azonosító cím.
A hagyományos levél
Az e-mail több előnnyel is rendelkezik a hagyományos levelezéshez képest. A legszembetűnőbb előnye a gyorsasága. Ezen leveleket nem kell postai úton kézbesíteni, a feladásuk nem több egy gombnyomásnál. Az internet sebességét kihasználva közlekednek a különböző állomások között. A központ itt a levélkiszolgáló szerver, ahol emberi közbeavatkozás nélkül kezelődnek a levelek. Mindvégig elektronikus úton halad végig az üzenet.
Másik jelentős előnyük az, hogy nem kell külön fizetni a levelezésért, persze magának az internetnek az elérése még mindig elég sok helyen nem ingyenes. Annak ellenére, hogy milyen komoly elsőbbséggel rendelkezik a hagyományos levelezéshez képest, ez sem elhanyagolható tulajdonsága.
A levelek fizikai tárolása nem jelent gondot. Számtalan lehetőségünk van az e-mailjeink rendszerezésére, így könnyebb keresésükre is. A tárolásuk azonban így is tárhelyet igényel, de ez egy egyszerű szöveges levél méretét tekintve igen elhanyagolható.
Mire jó az e-mail?
Az e-mailt szinte minden olyan területen fel lehet használni mint hagyományos változatát. A legismertebb változata a személyes üzenetek továbbítása, amelynek maradéktalanul eleget tesz. Az üzleti és munkahelyi levelezés, jóval leegyszerűsödik így és egyre nagyobb elterjedtségre tesz szert. A hivatalos levelezésben is kezd egyre nagyobb szerepet vállalni, mivel az elektronikus aláírás alkalmazásával egyre nehezebben lesz hamisítható. Mivel nem jelent különösebb költséget és fáradtságot egy e-mail elküldése, ezért jóval gyakrabban használatos mint a postai elődje. Az emberek ily módon sokkal gyakrabban nyúlnak a kommunikáció ezen formájához.
Elektronikus levél címzése
Az e-mail cím szolgál a levelező személy azonosítójaként. Egy ilyen cím hasonlóan a hagyományoshoz több részből épül fel, azonban mindig egybe írjuk az egészet. Az első rész a felhasználó neve, abban a rendszerben amelyben a levelezést folytatja. Ez után következik a @ (kukac) jel, amely az e-mail közismert azonosítójává vált. Ez tulajdonképpen egy határoló jel, amely arra szolgál, hogy elkülönítsük a felhasználó nevet a cím másik részétől. A második rész annak a számítógépnek a címe, amelynél a felhasználó postafiókja van. A címet nem zárja le semmi, és nem tartalmazhat bármilyen tetszőleges karaktert, például a magyar ábécé ékezetes betűit sem.
Egy e-mail ára
Magát az üzenetküldést tekintve általában nem kerül semmibe. Léteznek plusz szolgáltatásokat nyújtó kiszolgálók, amelyek használatáért rendszeres díjat kell fizetni, de túlnyomó részt az ingyenes szolgáltatást nyújtó kiszolgálók használatosak. Kedvünkre válogathatunk az ingyenesen használható rendszerek közül, amelyek többnyire tárhelyben való különbségekkel rendelkeznek. Az e-mailezés azonban az interneten folyik, ezért nem kerülhetőek el annak költségei. Ez azt jelenti, habár az üzeneteinket díjmentesen küldhetjük és fogadhatjuk, legalább az ehhez való hozzáférés idejére igénybe kell vennünk egy internet-vonalat, és az ennek megfelelő díjat kell érte fizetnünk.
Hozzáférés a levelekhez webes felületen
A kiszolgálón tárolt leveleinkhez hozzáférhetünk webes felületen is. Ez azt jelenti, hogy a levelezésünk állományai fizikailag maradnak a kiszolgálón, így nincs közvetlen hozzáférésünk. Az elérést különféle weboldalakon keresztül valósíthatjuk meg. Szinte bármilyen műveletet végrehajthatunk ezen keresztül, amely a levelezésünket érinti. Ezek az oldalak egyre több szolgáltatást biztosítanak nekünk. Ezen módon bárhonnan elérhetjük a leveleinket, ahol van internetkapcsolat és telepített böngészőprogram. Kezdő internetezők körében ez a legelterjedtebb módja a levelezésnek, ugyanis nagyon egyszerű a kezelése. Valamint aki gyakran több helyről nézi az üzeneteit annak is ez bizonyul a leg praktikusabb lehetőségnek.
Hozzáférés a levelekhez kliens program segítségével
Az kiszolgálón lévő levelekhez való hozzáférés elterjedt módja. Ez egy olyan program, amely a felhasználó számítógépére van telepítve. Ezen programon keresztül a felhasználó számítógépére töltődnek le az e-mailek. Ezután tetszés szerint bármit tehetünk velük. A levelezésünket ezen program segítségével kezelhetjük, elvégezhetjük velük az alapvető műveleteket. Azonban sok más lehetőséget is nyújt nekünk egy ilyen program. A webes hozzáféréssel ellentétben ilyen kor nem módosulnak a kiszolgálón a levelek (habár lehetőségünk van ennek beállítására). Ebben az esetben mindig a saját gépünkre letöltött levelekkel dolgozunk. A nagyobb méretű e-mailek letöltése lassabb vonal esetén tovább elhúzódhat, ugyanis itt mindig letöltődik az egész levelezés. Általában lehetőségünk van annak beállítására is, hogy csak a levél információit hordozó rész töltődjön le, ezzel felgyorsítva a tallózást köztük.