Objektív felépítése. Zárszerkezet típusai
Az objektív egy optikai rendszer, mely a fényképezendő felületről képet alkot a jellemez felületén. Az objektíveket annak fényerejével, nyílásviszonyszámával, ill. nyílásszámával jellemezhetjük-
Az objektív típusai:
- Normál látószögű
- Nagylátószögű
- Teleobjektív
- Zoom objektív
A zoom funkció segít abban, a távoli tárgyakat úgymond „közelebb hozzuk”. A leírásban megkülönböztetjük az optikai és digitális zoom értékeket.
- Az optikai zoom érték a lencsék nagyítására utalnak. Az optikai zoom tipikus értéke a 3×, de léteznek ennél jobb képességű gépek is.
- A digitális zoom érték a szoftveres nagyítást jelenti, melyet a gép matematikai függvények segítségével ér el.
A hagyományos fényképezőgépek nyelvére fordítva a 3×-os zoom általában egy kb. 35-105 mm-es zoom-optikának felel meg.
A fényképezőgép általános célú objektívje, melynek látószöge 45-60 fok között van, és fókusztávolsága megközelítően azonos a képátló méretével.
Mélységélesség értelmezése
A térben elhelyezkedő tárgyakról egyszerre a felvételen egy síkban éles kép leképezése a lencsék képrajzolási törvényei szerint nem lehetséges. Az objektív egyéb paraméteri segítségével azonban az élesre állított tárgy előtti és mögötti élesség intervalluma befolyásolható:
- tárgytávolsággal -egyenesen
- fókusztávolságtól - fordítottan
- blendenyílással – fordítottan
Megjegyzendő, hogy a mélységélesség a beállítandó tárgysík mögötti intervalluma mindig nagyobb, mint az előtte levő.
Keresők szerepe
A keresőrendszer feladata: a felvétel helyes beállítása, vagyis a készítendő kép határvonalainak kijelölése.
A keresőrendszerrel szembeni követelmény:
- éles képhatárok
- parallaxismentes kép
- a kép folyamatosan, még a felvétel pillanatában is látható
- a keresőkép természetes állású és oldalhelyes
- objektívcsere esetén a kereső könnyen átállítható az új objektívhez
Parallaxis hiba-a keresőben látott képkapu határa nem esik egybe a filmkapu határával. A parallaxis hibás géppel a fényképezés során kompozíciós hibák léphetnek fel.
A nagy látószögű objektív képszöge nagyobb, mint 55 fok. Jellemzője, minél nagyobb a látószöge, annál kisebb az objektív fókusztávolsága.
A teleobjektív képszöge kisebb, mint 45 fok. Jellemzője, minél kisebb a látószöge, annál nagyobb az objektív fókusztávolsága, és annál távolabb lévő objektumokról készíthetünk „közeli felvételt”.
Zoom objektív az adott intervallumon belül folyamatosan változtató fókusztávolságú objektív.
A fényképezőgép objektív rendszerén bejutó fénymennyiséget szabályozó, lamellákból álló szerkezet.
Az expozíciós időt szabályozó mechanikus szerkezet.Záridő alatt értendő az adott időintervallum, melynek során fény éri a jellemez felületét.
A keresőrendszer feladata: a felvétel képkivágásának helyes beállítása, vagyis a készítendő kép határvonalainak kijelölése.
Az LCD-kijelző a fényképezőgépbe épített kisméretű kijelző, mellyel megnézhetjük az elkészített képeinket, visszanézhetjük a felvett videót, vagy a beállítást végezhetjük el. Leggyakrabban alkalmazott a színes kijelző, 2- képátlóval.
Kapcsolódó animációk