A bemutatóprogramok jellemzői
A bemutatóprogramokkal készült tartalmakat (diákat, slide -okat) nem csak elektronikus képmegjelenítőkkel (projektorral) tudjuk megjeleníteni, hanem papír alapon nyomtatva sokoldalúan felhasználhatjuk akár egy előadás vázlataként, jegyzetként, valamint tanári (előadói), tanulói (hallgatói) segédlet készítésére is. A bemutatóprogramban többféleképpen tehetünk közzé bemutatót: képernyőn, on-line módon, írásvetítőn, papírra nyomtatva és diafilmen. A prezentációs anyagot - a szövegelemek mellett - látványos hang- és képeffektusokkal színesíthetjük, melyek révén fokozni tudjuk a figyelemfelkeltést, az érdeklődés fenntartását és a tartós bevésést.
A bemutatóprogram - elektronikus prezentáció - egy számítógépes háttérrel készített, illusztrált tartalom, mely egy elektronikus kivetítő segítségével jeleníti meg - rendszerint egy nagyobb embercsoport előtt - az előadó mondanivalóját. A prezentáció tartalmazhat szöveget, képeket, diagramokat, rajzobjektumokat és alakzatokat, valamint ClipArt képeket, mozgóképeket, hangokat és más programokban készített ábrákat.
A menüsor
Az aktív bemutatóban használható parancsok csoportjai; Fájl, Szerkesztés, Nézet, Beszúrás, Formátum, Eszközök, Diavetítés, Ablak, Súgó.
Az eszközsor
Az eszköztár-sor a bemutatóprogram a leggyakrabban használt műveleti ikonjait tartalmazza. Az eszköztár megjelenítéséhez a Nézet/Eszköztárak pontját kell kiválasztani. Az eszköztárakat az igényelt műveletnek megfelelően tetszés szerint megjeleníthetjük, vagy bezárhatjuk. Az eszköztárak elemeit szürke területükön megfogva az egérrel mozgathatjuk, rögzíthetjük, a programablak területén bárhol elhelyezhetjük.
A bemutató elemi része a dia, amely angolul slide, másképpen átvetíthető kép. A fogalom - az állóképes megjelenítés mellett - ma már magában foglalja a lejátszáskor megjelenő mozgókép és hang tartalmakat is. Fontos a bemutató tartalmának megjelenítési módja, valamint interaktív beavatkozás biztosítása a felhasználó számára.
A szövegelemek: szöveges leírást tartalmazó elemek. Pl. cím, alcím, szövegmező, felsorolás. A cím - a dia felső részén található mező - olyan szövegtartomány, amelybe a dia címét írhatjuk. A szövegmezőket hosszabb, vázlatszerű szövegek beírásához használjuk.