Levél megtekintése
Az e-mailjeink először a levélkiszolgálóra érkeznek. Ez után van lehetőségünk, hogy valamilyen módon hozzáférjünk a leveleinkhez és elolvassuk azokat. Amennyiben a kiszolgáló biztosít webes felületet a postafiókunk mellé, akkor ezen keresztül biztosan van lehetőségünk a leveleink tallózására, valamint azok tartalmának megjelenítésére és olvasására. A másik lehetőség a saját számítógépünkre telepített e-mail kliensprogrammal történő olvasás.
E-mail elküldése
A leveleink elküldésére szükségünk van egy levélküldő szerver beállítására a levelezőprogramunkban. Ez általában a levélkiszolgálónk, vagy az internetszolgáltatónk által biztosított szerver. A másik elengedhetetlen rész a címzett e-mail címe. Az interneten van más lehetőségünk is a címzésre, de erre kizárólag az e-mail cím használatos. Amennyiben nem adunk meg címzettet, hasonlóan a hagyományos levelezéshez, nincs értelme a levél elküldésének. Fontos itt megjegyezni, hogy a levél tárgyának megadása ugyan nem kötelező, de az általános etikett szerint illik megadnunk. Érdemes ezt tennünk már csak azért is, mert több helyen szemétnek nézhetik küldeményünket tárgy megadása nélkül. Bármilyen hozzáférési felületet is használunk, általában egy gombnyomásnál nem nehezebb az e-mail elküldése.
Másolat küldése
A hagyományos levéllel ellentétben itt nem kell gondoskodnunk a leveleink sokszorosításáról, ha több helyre akarjuk elküldeni. Lehetőségünk van a címzett mellett, egyéb címeket is megadni ahova szintén kézbesíteni akarjuk az e-mailjeinket. A levelünk elektronikus mivoltából adódik az, hogy nem lesz különbség eredeti és másolat között, minden üzenetünk ugyanolyan formában fog megérkezni minden címzetthez. Vannak úgynevezett rejtett másolatok is, ami azt jelenti, hogy ugyanúgy megérkeznek a címzettekhez a leveleink másolatai, de ezek nem lesznek feltüntetve a címzettek listájában.
Megjelölés olvasottként
Bármilyen felületen érjük el levelezésünket, vannak megjelenítési megoldások, amelyek szinte mindenhol megtalálhatóak. A könnyebb rendszerezés kedvéért szükségünk van rá, hogy bejövő postafiókunkban lévő új leveleinket elkülönítsük a régiektől. Ha elolvasunk egy levelet annak jelölése megváltozik a listában. A frissen beérkezett üzeneteket többnyire félkövér betűkkel kiemelve láthatjuk, és amint rákattintunk az normálra vált. Ennek köszönhetően már ránézésre meg tudjuk állapítani, hogy mely üzeneteinket nem olvastuk még el.
Elektronikus levelek törlése
Természetesen előfordul, hogy nem akarunk megtartani egy levelet, vagy egyszerűen nem elég a szolgáltató által rendelkezésünkre bocsátott tárterület. Ilyenkor törlünk leveleket. Általánosan elterjedt a szemetes (kuka) használata. Ha törlünk egy levelet az általában nem törlődik ténylegesen azonnal a levélkiszolgálónkról, hanem egy külön mappába vándorol, amelynek több neve is lehet, ezek többnyire a szemetes szinonimái. Innentől fogva nem zavar minket a bejövő leveleink tallózása közben, azonban ez nem oldja meg a tárterület problémáját. A leveleinket véglegesen a szemetes kiürítésével törölhetjük, azaz eltávolítjuk azokat ebből a mappából is. Néhány levelező felület a kilépéskor felteszi a kérdést, hogy szeretnénk-e kiüríteni a szemetesünket.
Egy üzenetre válaszképpen megírt elektronikus üzenet elküldése.
Számunkra kézbesített üzenetek elküldése más címzettek részére.