A térkép
A térkép a Föld felszínének meghatározott méretarányban kicsinyített sík, illetve dombornyomású ábrázolása. Feltünteti a földrajzi vagy a politikai tagozódást, a neveket, de van olyan térkép is, amelyik földrajzi, természeti vagy társadalmi jelenség megoszlását tünteti fel. A térképek közé tartozik a csillagos eget, illetve valamely égitest felszínét ábrázoló rajz is. A térképek a felszín rajzos ábrázolása mellett egyezményes jeleket is használnak az olyan tereptárgyak jelölésére, amelyek túl kicsik ahhoz, hogy a térképen vonalakkal ábrázolják. Ezek a jelek lehetnek képszerű vagy magyarázó jelek, számok.
A térkép rendeltetése szerint lehet: domborzati, politikai, gazdaságföldrajzi, geológiai, meteorológiai, turista-, város-, és autótérkép. Formájukat tekintve lehetnek különálló összehajtogatott lapok, atlasszá összefűzött lapok, falitérképek, domborművű térképek, illetve földgömb formájúak.
A kartográfiai dokumentumok egyik fajtája, amelyik síkban ábrázolja a Föld felszínét, és rajta a földrajzi vagy politikai tagozódást.
Az atlasz
A kartográfiai kiadványok egyik igen elterjedt formája az atlasz. Az atlaszok mai felépítése általában a következő: a címlap után találjuk a tartalomjegyzéket és egy rövid bevezetőt. Ezt követi a jelmagyarázat az atlaszban alkalmazott minden jelről. A jelmagyarázat után találhatók az atlasz céljainak megfelelő elgondolás szerint válogatott és rendszerezett térképek. A legtöbb atlasz végén van névmutató, aminek a segítségével visszakereshetők az atlaszban bárhol előforduló földrajzi nevek. Vannak olyan atlaszok, amelyek forrásjegyzéket, gazdasági adatokat, kronológiát is tartalmaznak.
Egy térképgyűjtemény, amely nagyobbrészt térképeket tartalmazó könyv.