A számítógépen futtatható táblázatkezelő program a különböző adatok táblázatos formában történő nyilvántartása mellett alkalmas arra is, hogy műveleteket végezzünk a benne tárolt adatokkal, illetve grafikusan is megjelenítsük azokat. Az alapvető adatkezelésen túl alkalmas üzleti tervezésre, könyvelésre és tudományos számításokra is.
Fontos és hasznos szolgáltatása, hogy az alapadatok megváltoztatása után a számítások automatikusan frissítődnek: az összes olyan elem, amelyet a változtatás érint, megváltozik az alapadat változtatásának megfelelően.
Ha például egy fagylaltozó napi forgalmát, bevételét rögzítjük egy táblázatkezelő program alkalmazásával, elég egy helyen rögzíteni egy adag fagyi árát. Ha azt változtatjuk, az eladott mennyiségből és az egységárból naponként számított bevétel is változni fog.
Az egyik legelterjedtebb táblázatkezelő program a Microsoft Excel.
Oszlopok
Számítógéppel készített dokumentumok tartalmazhatnak táblázatokat, azokban többek között számításokat végezhetünk, adatainkat rendezhetjük.
A Microsoft Excel táblázatkezelő program munkalapja oszlopokból és sorokból épül fel. Oszlopot alkotnak az egymás alatt található cellák, sort pedig az egymás mellett található cellák. Az oszlopokat betűkkel, a sorokat számokkal azonosítjuk, hasonlóan a sakktábla mezőihez.
Az első oszlop jele A, a másodiké B, és így tovább, az angol ábécé szerint. Amint az angol ábécé utolsó betűjéhez, azaz a Z-hez ér az oszlopok betűjelezése, az ábécé elölről kezdődik olyan módon, hogy a soron következő betűk elé kerül az A betű. Így innentől az oszlopazonosító már megduplázott betűkből áll, például AA, AB, stb. Amint ismét az ábécé utolsó betűjéhez érkezünk, az ábécé ismét előlről kezdődik, de most már a B betű kerül az egyes betűk elé, azaz BA, BB… . Ezzel a módszerrel azonosítjuk az oszlopokat. Az oszlopok betűjelezése IV-ig tart, azaz utoljára úgy megy V-ig az ábécé, hogy az I betű kerül az egyes betűk elé.
Sorok
A Microsoft Excel táblázatkezelő program munkalapja oszlopokból és sorokból épül fel. Az egymás alatt található cellák oszlopokat alkotnak, az egymás melletti cellák pedig sorokat.
Az oszlopokat betűvel, a sorokat számmal jelöljük.
A sorok száma az első sortól kezdve lefelé nő egyesével több tízezer sorig.
A cella
Az Microsoft Excel táblázatkezelő program munkalapja oszlopokból és sorokból épül fel. Az oszlopokat betűkkel, a sorokat számokkal jelöljük.
Minden oszlop és sor metszéspontjában egy cella található, tehát a cella egy oszlop és egy sor kereszteződése. A cellára az adott oszlop oszlopazonosítójával és az adott sor sorazonosítójával hivatkozhatunk.
A C5 hivatkozás például a C oszlopban és az ötödik sorban lévő cellát azonosítja. Először mindig az oszlopot, második helyen pedig a sort adjuk meg. Az előző esetben tehát az adott cella jelölése nem lehet 5C.
Az aktív cella
A Microsoft Excel táblázatkezelő program munkalapja oszlopokból és sorokból épül fel. Az oszlopokat betűkkel, a sorokat számokkal jelöljük.
Minden oszlop és sor metszéspontjában egy cella található. A cella jelölését az adott oszlopazonosítóból és sorazonosítóból állítjuk elő. Például a B oszlop és a 6. sor kereszteződésében levő cellára B6 jellel hivatkozhatunk.
Az aktív cella a táblázatban kijelölt cella. A táblázatkezelővel mindig az aktív cella jellemzőit, azaz a tartalmát vagy a megjelenését módosíthatjuk.
Az aktív cellát onnan ismerhetjük fel, hogy a többi cellához képest vastagabb fekete kerettel van ellátva.
A tartomány
A táblázatkezelő programok legkisebb egységei a cellák. A cellába írhatjuk az adatot, számítás esetén a műveletet. Több cella együttese a tartomány. Ezek a cellák nem feltétlenül összefüggően, egymás mellett helyezkednek el. A blokkok a tartomány azon részei, amelyek téglalap alakúak, összefüggőek, ki vannak jelölve, és egy vagy több cellát tartalmaznak.
A kijelölt terület a táblázatkezelőben mindig a többitől eltérő színű, kivéve a kijelölés kezdőcelláját – az a többi cellával megegyező színű marad, de a kijelöléshez hozzátartozik.
A kijelölt cellákkal a kívánt műveleteket egyszerre végezhetjük el. Például egyszerre keretezhetjük, állíthatjuk be a betűk, számok méretét, színét.