Színek előállítása
A színes kép – és így tulajdonképpen minden szín – több színkomponens keveréséből áll elő. A leggyakoribb színkomponensek, más néven alapszínek a vörös, a zöld és a kék. A fehér szín például a három színkomponens teljes erejű jelenlétével, a fekete pedig a hiányukkal áll elő. A sárga szín a vörös és a zöld szín keveréséből áll elő, úgy hogy a kék szín nem szerepel benne.
Beszélhetünk additív és szubtraktív színkeverési módszerekről. Additív, vagy más néven összegző színkeverés akkor történik, ha különböző színű fényforrások egyidejűleg sugároznak be egy felületet, vagy érik a szem retinájának nagyon közeli pontjait, s így állítják elő a kívánt színt.
A szubtraktív, vagy más néven kivonó színkeverés az additív színkeveréssel ellentétes módszer. Akkor áll elő, amikor fehér fényből színszűrők segítségével kiszűrnek egyes részeket, és így állítják elő a különböző színeket.
Az additív színkeverés
A színek, a szivárvány látható színképének nagy része három alapszín változó arányú és összekeverésével előállítható. A kevert szín árnyalatát, teltségét befolyásolja az egyes színkomponensek intenzitása. A három alapszín ennél a módszernél a vörös, a zöld és a kék. Ezért is nevezik a rendszert a színek kezdőbetűi alapján RGB (Red – piros, Green – zöld, Blue – kék) rendszernek.
A színes tévé például az additív színkeverés módszerével működik.
A vörös, a zöld és a kék alapszínek keverése
Színes kép festése, számítógépes előállítása esetén színek keverésével újabb színek állíthatók elő. Erre több módszer lehetséges, ezek közül kettő az additív és a szubtraktív színkeverés. Additív, vagy más néven összegező színkeverés esetén a különböző színű fényforrások egyidejűleg állítják elő a kívánt színt. A három alapszín ennél a módszernél a vörös (red), a zöld (green) és a kék (blue). Az angol elnevezések kezdőbetűi adják a módszer nevét, az RGB rövidítést.
A vörös, a zöld és a kék szín egyidejű jelenlétével fehér szín áll elő. Két alapszín keverésekor keletkeznek a másodlagos színek.
A vörös és a zöld szín együtt, kék nélkül, sárga színt alkot.
A vörös és a kék szín együtt, zöld nélkül, bíbor színt ad.
A zöld és a kék szín együtt, vörös nélkül, ciánkék színt eredményez.
A szubtraktív színkeverés
A színes nyomtatványok készítése megkívánja néhány alapszín keverésének lehetőségét. A legismertebb két színkeverési módszer az additív és a szubtraktív.
A szubtraktív, vagy más néven kivonó színkeverés az additív színkeveréssel ellentétes módszer. Akkor áll elő, amikor fehér fényből színszűrők segítségével kiszűrnek egyes részeket és így állítják elő a különböző színeket.
A színes anyagokra az a jellemző, hogy a minden színárnyalatot tartalmazó fehér fényből egyeseket átengednek, másokat elnyelnek, tehát kivonnak az eredeti keverékfényből s így keletkezik új szín.
Az alapszínek ennél a módszernél a cián, a magenta és a sárga. Ezért is nevezik ezt a rendszert a színek kezdőbetűi alapján CMY (Cyan: ciánkék, Magentha: magenta, Yellow: sárga) rendszernek. Ezen alapszínek teljes keveréke elméletben a fekete színt adja. Tekintetbe kell venni, hogy a nyomdai festékek is tartalmazhatnak szennyezőanyagokat, ezért, hogy a három szín keverése ne sötétbarnát adjon, feketét is szoktak hozzákeverni, ilyenkor a módszer CMYK-mód, vagy négyszínnyomás.
Mindenféle színes nyomtatás e fizikai elvek alapján működik.
Alapszínek és egyéni színek a Paint-ben
Rajzokat számítógéppel is előállíthatunk. A Paint a Windows alap képszerkesztője, amit Windows XP-nél elérhetünk a Start menü / Minden program / Kellékek menüponton keresztül. A Színek / Színek szerkesztése menüpontot választva megjelenik a színek keverésére alkalmas párbeszédablak. Windows 7-nél a Kezdőlap menüszalag/színek szerkesztése gomb vezet ide.
Az ablak felső részében láthatjuk a Paint alapszíneit. Az „Egyéni színek definiálása” gombot választva egy színpalettát jelenít meg a szerkesztő. A palettán a megfelelő helyre kattintva, vagy a vörös, a zöld és a kék beviteli mezőkbe a megfelelő számot beírva, kiválaszthatjuk a megfelelő színt. Ha a palettára kattintottunk, a jobb oldalán látható skálán megjelenik a kiválasztott szín, különböző árnyalataival. A skálán kiválaszthatjuk a megfelelő árnyalatot. Miután kikevertük a szükséges színt, a „Hozzáadás az egyéni színekhez” gombra kattintva, a szín megjelenik a párbeszédablakban az egyéni színek között.
Ha az ablakot az OK gombbal bezárjuk, az általunk választott egyéni színt is használhatjuk a rajzkészítés során.