A számítógépes zeneszerkesztő programok különböző zenei anyagok számítógépes létrehozására, valamint a számítógépen felvett, illetve lejátszott zenék visszajátszására, módosítására alkalmasak.
A számítógépes zeneszerkesztő programok használatához néhány hardver eszköz elengedhetetlenül szükséges, melyek a következők: hangkártya, hangszóró, hangfelvevő.
A MIDI
1982-ben egy amerikai kiállításon ültek össze a nagy szintetizátorgyártók. Ekkor létrehoztak egy szabványt, mely MIDI (Musical Instruments Digital Interface, Hangszerek Digitális Kapcsolata) néven vált ismertté.
Ez a szabvány lehetővé tette, hogy az egyik szintetizátor billentyűzetéről meg lehessen szólaltatni egy másik szintetizátort, és a dalszerkesztők segítségével szinkronizáltan tudjunk visszajátszani előzetesen felvett szerzeményeket.
A MIDI adóeszköz és a vevő közötti kapcsolat kábelezése egy érpár, így kisebb a meghibásodás lehetősége.
A MIDI kábel egy árnyékolt, sodort érpár, ajánlott maximális hossza 15 méter, jó minőségű kábellel ez túlléphető.
A szabványos MIDI fájlok SMF (Standard MIDI Files) formátumúak. A szabványosítás célja az volt, hogy minden hangkezelő programban használhatóak legyenek az anyagok.
A MIDI nem olyan típusú zeneanyag, mint amelyet szalagos magnóval is elkészíthetünk egy mikrofon segítségével. A leglényegesebb különbség a szalagos-mikrofonos eljáráshoz képest, hogy a MIDI csupán hangszeres zene. Az elkészült anyag rendkívül rugalmasan módosítható. Törölhető, javítható akár egyetlen hang, egy részlet, megismételhetőek az ismétlődő részek, anélkül, hogy újra be kellene vinni a gépbe az adott részletet. Az ilyen típusú anyagokat elkészíthetjük közvetlenül az alfabetikus billentyűzet segítségével, illetve a számítógéphez kapcsolt, elektronikus rögzítésre alkalmas zongorabillentyűzetről, vagy az egér segítségével.
A WAV
A wav a számítógépes szaknyelvben hangfájlt jelöl, amely a hangkártyákhoz kapcsolt mikrofon vagy CD segítségével készül. A midivel ellentétben – mely sem a szoftverek tekintetében, sem a hardveres feltételeket tekintve nem nagyigényű – a jelenlegi technikai állapotot tekintve igencsak hardver igényes. Gyors processzort, nagy merevlemez kapacitást igényel. Egy sávra felvett mikrofonos felvétel már a Windows alatt is készíthető, de ugyanaz a többsávos technika már kiegészítő szoftvert igényel a Windows alá.
Az MP3
Az MP3 az MPEG Audio Layer 3 rövidítése. Az MPEG szabvány filmek tömörítésére lett kidolgozva. A legnagyobb feladat a képadatok tömörítése volt. A hangot is kiváló módszerekkel tömörítették, de nem ez volt az elsődleges cél.
Az MP3 tömörített zenefájl. Ezek a fájlok egy kódolószoftver segítségével készülnek.
Méretük a WAV fájloknak körülbelül a tizedrésze. Amikor egy zenei CD-ből MP3 fájlokat készítünk, akkor a tömörítési forma veszteséges tömörítés. Ha kisebb méretűvé alakítunk egy hangállományt, az elveszített adatokat már soha nem nyerhetjük vissza, és a folyamat során valamelyest nő a zajszint.
A tömörített audió minőségének értékelésekor figyelembe kell vennünk azt a tényezőt, hogy milyen zenét tartalmaz az eredeti állomány. Bizonyos hangszerek, például a klarinét, a hegedű, az emberi hang olyan rendkívül bonyolult felhangokat tartalmaznak, amelyeket nehéz hatékonyan tömöríteni. A popzene könnyebben túléli a tömörítést, mint a komolyzene.
A tömörített zenei fájlok használatakor fontos tényező a hardver. A személyi számítógépek többsége a legjobb esetben is csak közepes hangzást nyújt, és ha ilyennel dolgozunk, nemigen észlelünk különbséget a tömörített zene lejátszásakor.
Egy másik szempont a saját hallásunk. Egy igazi zeneszakértő valószínűleg fizikai fájdalmat érez annak hallatán, amit az MP3 a finom tónusokkal művel.
Az MP3 lejátszók memóriájának nagysága igen eltérő lehet. Viszont az biztos, hogy az eszközünkön akár több órányi hanganyagot raktározhatunk el MP3 formátumban.
Az MP3 lejátszók kevésbé érzékenyek a rázkódásra, és kevesebb áramot is fogyasztanak, mint egy walkman (sétálómagnó). Vannak olyan készülékek, amelyek az MP3 lejátszása mellett rádiófelvételre is alkalmasak. Van, amelyikbe mikrofont építettek, így élőbeszéd rögzítésére is alkalmas a készülék. Van olyan típus, amit hordozható háttértárként is lehet használni.
Az egyik legismertebb MP3 lejátszó a Microsoft Windows Media Player. A program nemcsak a merevlemezen lévő MP3 fájlokat képes lejátszani, hanem interneten keresztül is hallgathatunk vele zenét. Ez egy ingyenes program, amely letölthető az internetről.
Egy másik ismert MP3 lejátszó a WinAmp. A program használata során meg kell adni a lejátszani kívánt számot vagy számokat, és a hagyományos CD-lejátszónak megfelelő gombokkal vezérelhetjük a lejátszást. A programban több számból listákat is összeállíthatunk, így több órás válogatást készíthetünk.
A MIDI és a WAV együtt
A wav a számítógépes szaknyelvben hangfájl, amely a hangkártyákhoz kapcsolt mikrofon vagy CD segítségével készül.
A MIDI a wav-val ellentétben, csupán hangszeres zene lehet.
Megvalósult azonban már az a lehetőség is, hogy a midi és a wav fájlok összefűzhetővé váltak, tehát a hangszeres kíséret és az ének egyesíthető. A kettő együtt felvehető és visszajátszható, keverhető, vágható, visszhangosítható a személyi számítógépen is.