A menetrend jellemzői
Az utazásaink során tömegközlekedési eszközöket is használhatunk. Ezek közé tartozik az autóbusz, villamos, trolibusz, vasút, metró, repülőgép. Ha ezek valamelyikével akarunk utazni, alkalmazkodnunk kell az adott eszköz menetrendjéhez.
A menetrend tartalmazza az összes induló járatot és azok útvonalát. Megtudhatjuk az adott járművekről, hogy mikor indulnak és érkeznek, milyen tárgyakat lehet rajtuk szállítani, milyen minőségű utazást biztosítanak, vagy milyen napokon járnak. Ezt az információt beszerezhetjük az állomásokon található hirdetményekből, telefonos információszolgálattól, könyvből, de használhatunk internetes menetrendi adatbázisokat is. Ennek előnye a többi információforrással szemben, hogy nem kell előre felkészülnünk kérdéseinkkel, többször is visszatérhetünk egy problémára, nem kell lejegyezni a kért információkat, és rögtön ki is nyomtathatjuk azokat. Az internetes adatbázisokban folyamatosan frissítik az információkat, részletes adatokat is lekérdezhetünk, kényelmesen ülve tudakozódhatunk.
Autóbusz-menetrend
Az utazásunk eszközének választhatjuk az autóbuszt. Az autóbusz tömegközlekedési eszköz, ezért alkalmazkodnunk kell a menetrendjéhez.
A menetrendben megtalálható az összes indított járat és azok részletes információi. A megtudható legfontosabb információk egy járatról: mi az induló- és a célállomás, milyen állomásokon áll meg, mennyi a menetidő, milyen kedvezmények vannak, mennyibe kerül az utazás, kell-e várakozni valamelyik állomáson, milyen napokon jár, mikor indul, mikor érkezik az adott állomásra, esetleg azt is hogy az állomások hány kilométerre vannak egymástól.
Ezeket az információkat nem csak szöveggel, hanem különböző betűjelekkel vagy piktogramokkal is jelezhetik. Például: M jelentése munkanapokon, vagy X jelentése munkaszüneti- és ünnepnapokon. Ha egy járat mellett nincs jelölve semmi, akkor minden nap közlekedik. Az alkalmazott jelölések értelmezéséhez a jelmagyarázatot használjuk, amely a menetrendek végén általában megtalálható.
Vasúti menetrend
Az utazásunk eszközének választhatjuk a vasutat. A vonat tömegközlekedési eszköz, ezért alkalmazkodnunk kell a menetrendjéhez. A menetrendben megtalálható az összes indított járat és azok részletes információi. Ezeket az információkat nem csak szöveggel, hanem különböző betűjelekkel vagy piktogramokkal is jelezhetik. Például: keretezett R jelentése helyjegyköteles, vagy a biciklit ábrázoló piktogram jelentése, hogy a kerékpár az arra alkalmas kocsiban elhelyezhető a vonaton. Az alkalmazott jelölések értelmezéséhez a jelmagyarázatot használjuk, amely a menetrendek végén általában megtalálható.
A vasúti menetrendben induló- és célállomás szerint vannak a vonatok felsorolva.