A mikrofon
A mikrofon beviteli eszköz, tehát input periféria. Beszélhetünk beépített mikrofonról, amely a számítógépházba beépítve található, valamint olyan mikrofonról is, amely a mikrofon bemeneten keresztül a számítógéphez csatlakoztatható. A mikrofon olyan eszköz, amely hangsor számítógépbe történő bevitelére alkalmas.
A hangfal
A hangfal – vagy más néven hangszóró – kimeneti eszköz, tehát output periféria. Beszélhetünk beépített hangfalról, amely a számítógépházba beépítve található, valamint olyan hangfalról is, amely a hangfal kimeneti csatlakozón keresztül a számítógéphez csatlakoztatható. A hangfal olyan kimeneti eszköz, amely a számítógép merevlemezén, vagy valamely más háttértárolón található hanganyag meghallgatására alkalmas.
A fejhallgató
A fejhallgató kiviteli eszköz, tehát output periféria, szerepe a hangszóróéval megegyező. A fejhallgató csatlakozón keresztül a számítógéphez csatlakoztatható.
A fejhallgató olyan kimeneti eszköz, amely a számítógép merevlemezén, vagy valamely más háttértárolón található hanganyag meghallgatására alkalmas oly módon, hogy az más munkáját ne zavarja.
A hangkártya
A hangkártya adatbeviteli és kiviteli eszköz csatlakoztatását is lehetővé teszi, tehát kétirányú adatforgalmat bonyolít le. Olyan eszköz, mely lehetővé teszi a számítógépnek digitalizált hangok lejátszását, így például az audio CD is lejátszható lesz a számítógépen.
A hangkártya az alaplapra csatlakoztatható. Mindegyik hangkártya rendelkezik egy saját processzorral, mely a hangokkal kapcsolatos műveleteket elvégzi a főprocesszor helyett.
A hangerő
A számítógéphez csatlakoztatott hangszóró hangerejének beállításához válasszuk a Start menü / Vezérlőpult menüpontot, majd a megjelenő Vezérlőpult ablakban windows XP-nél kattintsunk a Hangok és audioeszközök ikonra duplán. Ekkor megjelenik a Hangok és audioeszközök tulajdonságai ablak. A Hangerő lapon a Hangszóró beállításainál kattintsunk a „Hangszóró hangereje” gombra. Windows 7-nél a Hardver és hang menüpontot válasszuk és azon belül a Hang menü alól a Rendszerhangerő beállítása lehetőséget. Az ekkor megjelenő Hangszóró hangereje (windows 7-nél Hangerőkeverő) ablakban, a csúszkák mozgatásával a számítógéphez kapcsolt összes hangszóró hangerejét szabályozhatjuk. A megfelelő beállítás után az OK gombbal zárjuk be az ablakot. Ekkor a beállított módosítás érvényesítésre kerül.
Hangok
A számítógép különböző programeseményeihez hangokat rendelhetünk. Ehhez válasszuk a Start menü / Vezérlőpult menüpontot, majd a megjelenő Vezérlőpult ablakban kattintsunk a Hangok és audioeszközök ikonra duplán. Ekkor megjelenik a Hangok és audioeszközök tulajdonságai ablak. (Windows 7-nél a Hardver és hang menüpontot válasszuk és azon belül a Hang menü alól a Rendszerhangok módosítása lehetőséget.) A Hangok lapon különböző programeseményeket láthatunk egymás alatt felsorolva. Kattintsunk arra a programeseményre, melyhez hangot szeretnénk rendelni. Ezt követően a Hang legördülő menüből válasszuk ki azt a hangot, melyet az előzőleg kiválasztott programeseményhez szeretnénk rendelni. A megfelelő beállítás után az OK gombbal zárjuk be az ablakot. Ekkor a beállított módosítás érvényesítésre kerül.
Az audió
A hanglejátszással és hangrögzítéssel kapcsolatos beállításokhoz válasszuk a Start menü / Vezérlőpult menüpontot, majd a megjelenő Vezérlőpult ablakban kattintsunk duplán a Hangok és audioeszközök ikonra. (Windows 7-nél a Hardver és hang menüpontot válasszuk és azon belül a Hang menü alól a Hangeszközök kezelése lehetőséget. Ekkor megjelenik a Hangok és audioeszközök tulajdonságai ablak. Az Audio lapon találjuk a Hanglejátszáshoz és a Hangrögzítéshez tartozó legördülő listákat. A megfelelő lista legördítésekor kiválaszthatjuk a hanglejátszáshoz, illetve a hangrögzítéshez tartozó alapértelmezett eszközt, vagyis azt az eszközt, melyet a számítógép a hanglejátszáshoz, illetve -rögzítéshez használni fog. A megfelelő beállítás után az OK gombbal zárjuk be az ablakot, ezzel érvényesítjük a módosított beállításokat.