Hálózatok osztályozásának lehetőségei
Az egymással összekapcsolt számítógépek rendszerét, a különféle hálózatokat osztályozhatjuk, csoportosíthatjuk kiterjedtségük és topológiájuk szerint is.
A hálózat kiterjedtsége szerint, azaz aszerint, hogy egymástól milyen távoli számítógépek vannak összekapcsolva, megkülönböztetünk helyi, városi és világméretű hálózatokat. Helyi hálózat lehet egy iskola gépeinek összekapcsolt rendszere. Városi hálózatra lehet példa egy település egészségügyi intézményeinek, orvosi rendelőinek kapcsolata. A legnagyobb, a világméretű hálózat az egész Földre kiterjedhet. Ilyen például az internet.
A hálózat topológiája szerint, azaz aszerint, hogy a számítógépek egymással milyen módon vannak összekapcsolva, a vezetékek hogyan kötik össze a gépeket, megkülönböztetünk csillag topológiájú, sín topológiájú és gyűrű topológiájú hálózatokat.
LAN
Ha egy iskola, üzlet, orvosi rendelő több számítógépét hatékonyabban szeretné használni, összekapcsolhatja azokat, azaz hálózatot építhet ki. A hálózat kiterjedtsége szerint, vagyis az összekapcsolt számítógépek távolsága szerint a legkisebb hálózat a helyi hálózat.
A helyi hálózat, vagy más néven LAN (Local Area Network) általában egy intézményre, vagy annak közeli épületeire terjed ki. Egyre népszerűbb a LAN vezeték nélküli megoldása (WLAN). Ebből is a WI-FI technológia a legelterjedtebb. Ma már a tudományos konferenciáktól az idegenforgalmi szállásokon és központi szabadtéri helyeken kívül az oktatásban is egyre nagyobb teret nyer. A tanulói laptop programmal forradalmi sebességgel nő az iskolai felhasználása.
MAN
Egy nagyváros több telephelyen működő cége a működés és a kapcsolat zökkenőmentessége érdekében az egyes kirendeltségekben működő számítógépeket összekapcsolja. Ebben az esetben városi hálózatot épít ki.
A városi hálózat, vagy más néven MAN (Metropolitan Area Network) általában egy városra terjed ki, több helyi hálózat összekapcsolásával jön létre.
WAN
Az egymással összekapcsolt számítógépek, azaz a hálózat kiterjedtsége szerint – aszerint, hogy egymástól milyen távoli számítógépek vannak összekapcsolva –, megkülönböztetünk helyi, városi és világméretű hálózatokat.
A világméretű (kiterjedt) hálózat, vagy más néven WAN (Wide Area Network) általában 100 km távolságon kívüli, nagy területre terjed ki, lehet országos, vagy akár földrészekre szóló is.
A legnagyobb számítógépes hálózat az internet, amely az egész Földet behálózza. A legfontosabb szolgáltatásai az e-mail, a csevegés és a böngészés
Csillagtopológia
A hálózat topológiája szerint, azaz aszerint, hogy a számítógépek egymással milyen módon vannak összekapcsolva, a vezetékek hogyan kötik össze a gépeket, megkülönböztetünk csillag-, sín- és gyűrűtopológiájú hálózatokat.
Csillagtopológiájú hálózat esetén a hálózatba kötött számítógépek egy központi kapcsoló berendezéssel állnak összeköttetésben. A csillag topológia előnye, hogy sok számítógép kapcsolható egymással össze ily módon, és egy esetleges kábelhiba nem hibásítja meg az egész hálózat működését. Több csoportban található, de a csoporton belül sűrűn elhelyezett számítógépek összekötésére alkalmazzák. Például gyakran csillagtopológiát alkalmaznak az iskolákban oktatótermek közötti hálózat kiépítésére.
Síntopológia
Síntopológiájú hálózat esetén az összekapcsolt számítógépek egy központi kábelhez csatlakoznak. Előnye az olcsóbb kiépítés. A sín topológiájú hálózat hátránya, hogy egy esetleges kábelhiba az egész hálózatra kihathat. Ezért szinte teljesen kiszorult a gyakorlatból
Gyűrűtopológia
Gyűrűtopológiájú hálózat esetén a hálózatba kötött számítógépek egy gyűrű alakú központi vezetékhez csatlakoznak. A gyűrű topológiájú hálózat hátránya, hogy megvalósításához sok kábelre van szükség. Olyan intézményekben alkalmazzák ezt a topológiát, ahol fontos az üzembiztonság, de nem nagyon fontos szempont a gyorsaság. Például ha a gyűrű egy pontján két számítógép között hiba lép fel, megszakad a kapcsolat, a gyűrű épen maradt hibátlan részén még átjuthat az adat egyik gépről a másikra.