Műveletek állományokkal
Egy vagy több adott állományt másolhatunk, áthelyezhetünk, átnevezhetünk, és törölhetünk is. Kimásolhatjuk a nyaralás alatt készített fényképeinket CD-re, hogy másoknak is megmutathassuk, a pendrájvra, esetleg még hajlékonylemezre elmentett dokumentumainkat áthelyezhetjük a számítógépünk merevlemezére, és amire már nincs szükségünk, azt nem tároljuk tovább. Ezek az állományokkal végezhető műveletek összefoglaló néven az állományműveletek, vagy más néven fájlműveletek.
Egy vagy több állomány másolásakor a másolni kívánt állomány, vagy állományok az eredeti helyükön is megmaradnak, de az általunk megadott új helyre is kerül róluk egy másolat. Így tulajdonképpen a másolni kívánt állományt, vagy állományokat ugyanazon, vagy egy másik háttértárolón megkétszerezzük.
Egy vagy több állomány áthelyezésekor az áthelyezni kívánt állomány, vagy állományok az eredeti helyükről törlődnek, s az általunk megadott új helyre kerülnek. Így a kiválasztott állományt, vagy állományokat áthelyezhetjük, vagy más néven átmozgathatjuk ugyanazon, vagy egy másik háttértárolóra.
Egy vagy több állomány átnevezésekor az átnevezni kívánt állománynak új nevet adhatunk. Így új néven szerepelhet egy már létező állomány. Az átnevezett állományt a későbbiekben az általunk adott új néven találjuk majd meg, a régi név eltűnik, s nem is szerepel majd sehol.
Egy vagy több állomány törlésekor az állományt vagy állományokat az adott háttértárolóról töröljük. A merevlemezről való törlés esetén a törölt állomány vagy állományok a Lomtárba kerülnek, ahonnan szükség esetén még visszaállíthatók, egyéb háttértárolókról való törlés esetén az állomány vagy állományok véglegesen törlődnek.
Másolás
Előfordulhat, hogy a számítógépen készített, tárolt munkáinkra több példányban van szükség, mert szeretnénk művünket otthon is megőrizni, az iskolában is bemutatni.
Állomány másolásakor a másolni kívánt állomány, vagy állományok az eredeti helyükön is megmaradnak, de az általunk megadott új helyre is kerül róluk egy példány.
A másolás végrehajtásához tudnunk kell, hogy hol van az állomány eredeti példánya. Ezt kiválaszthatjuk a Start menüben a Sajátgép menüpontra (a windows7-nél a Számítógép menüpontra) kattintva, esetleg ugyanezt a lehetőséget az Asztalról dupla kattintással kiválasztva. A megjelenő háttértárak közül kettőt kattintunk a kiválasztott nevére, majd kiválasztjuk az állományunkat a megfelelő mappából.
A másolás végrehajtásához szükséges lépések a következők:
- Jelöljük ki a másolni kívánt állományt, vagy állományokat.
- Adjuk ki a Szerkesztés menü / Másolás parancsot.
- Nyissuk meg azt az ablakot, ahová az állományt, vagy állományokat másolni szeretnéd, azaz a kiválasztott háttértáron a másolat helyét.
- Adjuk ki a Szerkesztés menü / Beillesztés parancsot.
Ezzel az állományt vagy állományokat a kívánt helyre másoltuk.
Áthelyezés
Egy vagy több állomány áthelyezésekor az áthelyezni kívánt állomány, vagy állományok az eredeti helyükről törlődnek, s az általunk megadott új helyre kerülnek.
Állományt áthelyezhetünk, ha egyik számítógépről a másikra valamilyen hordozható háttértáron szeretnénk átvinni művünket, és az eredeti helyen már nincs rá szükség.
Természetesen ismerni kell az eredeti állomány és a cél helyét. Az Asztalról, vagy a Start menüből választható ki a háttértár és az állományunkat tartalmazó mappa.
Az áthelyezés végrehajtásához szükséges lépések a következők:
- Jelöljük ki az áthelyezni kívánt állományt, vagy állományokat.
- Adjuk ki a Szerkesztés menü / Kivágás parancsot. Ekkor a korábban kijelölt állomány vagy állományok ikonja általában egy kicsit elhalványul az ablakban.
- Nyissuk meg azt az ablakot, ahová az állományt, vagy állományokat áthelyezni szeretnénk.
- Adjuk ki a Szerkesztés menü / Beillesztés parancsot.
Ezzel az állományt vagy állományokat a kívánt helyre áthelyeztük.
Átnevezés
Egy vagy több állomány átnevezésekor a kiválasztott állománynak új nevet adhatunk. Ilyenkor az állomány más jellemzője, helye, kiterjesztése nem változik meg, ugyanaz az adatkupac szerepel ugyanott, csak más néven. Erre szükség lehet például, ha a dokumentumunk mentésekor véletlenül elgépeltük az állomány nevét.
Az állományt a Start menü Sajátgép (a windows7-nél a Számítógép) menüpontjával is megkereshetjük. Ehhez ki kell választani a háttértárat, és azon a megfelelő mappát.
Az átnevezés végrehajtásához szükséges lépések a következők:
- Kattintsunk az egér jobb gombjával az átnevezni kívánt állományra.
- A megjelenő helyi menüből válasszuk az átnevezés parancsot az egér bal gombjával. Ekkor a meglévő állománynév kijelöltté válik, s a végén a mozgó kurzor jelzi, hogy az eredeti név törölhető, módosítható.
- Írjuk be az új nevet, melyet az állománynak szeretnénk adni majd az Enter gomb megnyomásával rögzítsük az új nevet.
Ezzel az állományt átneveztük, s innentől ezen a néven találjuk majd meg.
Törlés
Egy vagy több állomány törlésekor az állományt vagy állományokat az adott háttértárolóról töröljük. A merevlemezről való törlés esetén a törölt állomány vagy állományok a Lomtárba kerülnek – hacsak a Lomtár nincs úgy beállítva, hogy a törölt állományt azonnal semmisítse meg –, ahonnan szükség esetén még visszaállíthatók. Egyéb háttértárolókról való törlés esetén az állomány vagy állományok véglegesen törlődnek.
A törlés végrehajtásához szükséges lépések a következők:
- Jelöljük ki a törölni kívánt állományt, vagy állományokat.
- Nyomjuk meg a Delete billentyűt, vagy válasszuk a Fájl menü / Törlés parancsot...
- Ekkor megjelenik egy ablak, amelyben a gép a törlés előtt még rákérdez, hogy valóban ezt kívánjuk-e tenni. Az Igen gomb megnyomásával a törlés végrehajtódik, a Nem gomb megnyomásának hatására a kérdést tartalmazó ablak bezáródik úgy, hogy a törlés nem hajtódik végre. Ha valóban törölni szeretnénk a kijelölt állományt, vagy állományokat, válasszuk az Igen gombot.
Ezzel az állományt vagy állományokat töröltük az adott háttértárról.