Formátumsor használata
Win XP: A karakterformázást menüből és eszköztárból is elvégezhetjük. A WordPad programablaka a tetején levő szokásos címsor, alatta bizonyos műveletek elvégzését segítő menüsor, majd a néhány gombot (például az egyik nyomtatót ábrázol) tartalmazó eszköztár alatt egy különleges eszköztárat is tartalmaz, ez a Formátumsor.
A Formátumsor tartalmazza a leggyakrabban használt formázási műveleteket, amelyek így egyszerűen elérhetők és használhatók. A betű stílusát például a Formátumsoron található B és I gombokkal is megváltoztathatjuk. A B gombbal a kijelölt szövegrészt félkövérré (vastaggá), az I gombbal dőltté tehetjük. A gombok működését tekintve meg kell említenünk, hogy ha a gombra egyszer kattintunk bekapcsolódik, ha még egyszer rákattintunk, akkor kikapcsolódik. Ha a két gomb egyszerre be van kapcsolva, akkor az a kijelölt szövegrészen egyszerre végrehajtódik. Így egy karakter vagy szó lehet egyszerre félkövér és dőlt is. Ha nincs bekapcsolva egyik gomb sem, akkor a szöveg alapértelmezett stílusú. A Formátumsoron található gombok műveleteinek mindegyike megtalálható a Formátum menüben is, ahol további formázási lehetőségekkel találkozhatunk.
Win 7: A menüszalagon található nyomógomb ikonok megfelelően eligazítanak a karakterformázási lehetőségekben.
Betűstílus, effektusok
Egy szöveg egésze, vagy csak része, esetleg csak néhány betű, karakter stílusa a WordPad programban lehet félkövér, dőlt vagy mindkettő egyszerre. A betűstílust például a Formátumsoron (Win XP) illetve a Menüszalagon (Win 7) található B és I gombokkal is megváltoztathatjuk. Ezek a betűk az angol bold – félkövér és italic – dőlt szavak kezdőbetűi. Gépelés előtt is bekapcsolhatjuk ezeket a jellemzőket, vagy már begépelt szöveg kijelölt részén is alkalmazhatjuk.
Tetszőleges szövegrészt többek közt úgy is kijelölhetünk, hogy a kezdetére állítjuk a kurzort, azaz odakattintunk, majd lenyomott gombbal a végéig húzzuk az egeret. A B gombbal a kijelölt szövegrészt félkövérré (vastaggá), az I gombbal dőltté tehetjük. Ha nincs bekapcsolva egyik gomb sem, akkor a szöveg alapértelmezett, azaz normál stílusú.
A harmadik, az U gomb segítségével aláhúzhatjuk szövegünket. Az aláhúzás a WordPad programban a betűszín és az áthúzás mellett az effektusok csoportjába tartozik. Betűszínt úgy változtathatunk, hogy kijelölés után a Formátumsor (XP) festőpalettát ábrázoló Szín gombjára kattintunk ill az aláhúzott A betűre a Menüszalagon WIN7
Win XP: A Formátumsoron található gombok műveleteinek mindegyike megtalálható a Formátum menüben is, ahol az áthúzás formázási lehetőségekkel bővül ki.
A formázás elvégezhető billentyűzet segítségével is. Ehhez jelöljük ki a formázandó szövegrészt, majd tartsuk nyomva a Ctrl gombot és nyomjuk meg a B, I vagy U betűket. A kijelölt szövegrész a Ctrl + B billentyű-kombináció hatására félkövér, Ctrl + I billentyű-kombináció hatására dőlt, a Ctrl + U hatására pedig aláhúzottá válik.
A betűméret
Megváltoztathatjuk szövegünk karaktereinek betűméretét a WordPad program segítségével.
Gépelés előtt megadhatjuk a kívánt méretet, vagy a begépelt szöveg kijelölt részére is alkalmazhatjuk a méretváltoztatást. Ez utóbbi esetben kattintsunk a kijelölendő szöveg elejére, és lenyomott gombbal húzzuk az egeret a kívánt végpontig.
A kijelölt szövegrész karaktereinek méretét beállíthatjuk a Formátumsorban és a Formátum menüben is (Win XP) illetve a Menüszalag használatával (Win 7). Választhatunk a már meglévő felsorolt betűméretek közül, de beírhatunk más számot is. A betűméret mértékegysége a pont. Körülbelül 3 pont nagyság felel meg 1 milliméternek. A normál szöveg betűinek mérete ezért általában 12 pont, ami kb. 4 milliméternek felel meg. Ez a méret a szemnek jól olvasható. Természetesen speciális esetben jelentősen el kell térni a szokásos betűmérettől, például plakátoknál sokkal nagyobb, névjegykártyákon kisebb betűvel kell írnunk. Ha a betűméret listán nincs rajta a nekünk szükséges méret, akkor a számot begépelhetjük a méretet mutató kis ablakba. A beírt szám 1 és 1638 közé kell, hogy essen. Ha ennél nagyobb vagy kisebb számot adunk meg, akkor a számítógép hibaüzenetet ír ki, amiben figyelmeztet erre a kitételre (Win XP). A hozzá legközelebbi általa használt értéket adja vissza (Win 7). A megadott szám lehet tört alakú is, például, a 16,8-as betűméret is érvényes lesz.
A betűtípus
A WordPad programban lehetőség van a betűk alakjának megváltoztatására.
A betűtípus a betű alakját, vonalvezetését határozza meg. Több száz betűtípus létezik, de ezek közül általában csak néhányat használunk. A betűtípusok különböző karakterkészletet tartalmazhatnak, így kinézetük olykor nagymértékben eltér egymástól. Az egyes betűtípusokat neveik különböztetik meg egymástól. A betűtípus módosítását elvégezhetjük a win XP-ben: a Formátumsorból is, de ha nem tudjuk pontosan, hogy a kiválasztott betűtípus hogyan néz ki, akkor érdemes inkább a Formátum menü Betűtípusok almenüjét megnyitni. A Betűtípus ablakban a kiválasztott betűtípus írásképe a mintában megjelenik, így láthatjuk a betűtípust még a formázás kiválasztása, befejezése előtt. A betűtípushoz kapcsolódóan figyeljük meg az adott betűtípus írásrendszerét. Magyarországon érdemes közép-európai írásrendszert választani, mert az tartalmazza a magyar nyelvben használatos ékezetes magánhangzókat is.
A win7-ben: a Menüszalag áll rendelkezésünkre.
Kapcsolódó animációk