A valamilyen területhez tartozó információkat tartalmazó könyveket az ismeretközlő irodalom csoportjába soroljuk.
Szakirodalomról beszélünk, ha az ismeretközlő irodalmi mű szakembereknek készült, tudományos szinten.
Ismeretterjesztő irodalomról pedig akkor beszélünk, ha az ismeretközlő irodalmi mű az adott tudományban nem szakembereknek készült, hanem bárkinek, aki az adott téma iránt érdeklődik.
Mind a szakirodalmi, mind az ismeretterjesztő művek feldolgozhatják ugyanazt a témát, de az ismeretterjesztő művek mindenki számára sokkal érthetőbben fogalmazzák meg az oda tartozó tudnivalókat.
Az ismeretközlő irodalom raktári rendje
A könyvtárakban található könyvek két nagy csoportba sorolhatók. Egyik a szépirodalom, másik az ismeretközlő irodalom.
Az ismeretközlő irodalmat az iskolai és a közművelődési könyvtárakban tartalmuk szerint csoportosítják. Ez a csoportosítás az Egyetemes Tizedes Osztályozás, rövidítve ETO szerint történik. Az Egyetemes Tizedes Osztályozás a tudományokat tíz főosztályba sorolja. Például a Természettudományok az 5-ös, a Művészetek és a sport pedig a 7-es főosztályba tartoznak. Ezek a főosztályok osztályokra bomlanak. Például a Természettudományok (5-ös főosztály) 6-os osztálya az Őslénytan, jele tehát 56, a 9-es pedig a Zoológia, állattan, jele így 59. Az osztályok alosztályokra tagozódnak.
Egyetemes Tizedes Osztályozás
A könyvtárakban az ismeretközlő irodalom tartalom szerinti csoportosítása az Egyetemes Tizedes Osztályozás alapján történik. Alkalmazásával a könyvtári polcokon az azonos témájú művek egymás mellé kerülnek.
Az Egyetemes Tizedes Osztályozás a tudományokat tíz főosztályba sorolja, melyeket 0-tól 9-ig egész számok jelölnek. Minden főosztály tovább bontható újabb tíz osztályba, majd tíz alosztályba és így tovább, a tizedes törtszámok elvének megfelelően.
Minél hosszabb az ETO szám, annál szűkebb fogalomkört jelöl. Például: 3 Társadalomtudományok, 39 Néprajz, 391 Ruházat. Viselet. Népviselet.
Cutter -táblázat
Az egy adott területtel foglalkozó ismeretközlő irodalmat az iskolai és a közművelődési könyvtárakban a könnyebb keresés érdekében tartalmuk szerint csoportosítják. Ez a csoportosítás az Egyetemes Tizedes Osztályozás, más néven ETO szerint történik.
Az ugyanarról, vagy hasonló témakörről szóló, a könyvtári polcon egymás mellett található könyveket a szerzők, illetve címek betűrendjébe sorolják. Ezt a betűrendet határozza meg a könyvek gerincén található, egy betűből és kétjegyű számból álló betűrendi jel, más néven Cutter-szám. A betűrendi jel első eleme a szerző nevének, vagy a cím első szavának első betűje, második eleme pedig a név (szó) betűrenden belüli helyét meghatározó kétjegyű szám. A Cutter-számokat a Cutter-táblázat tartalmazza.
Szakrendi-betűjeles raktározás
Az iskolai és a közművelődési könyvtárak a könyveket a polcokon a szakrendi-betűjeles raktározás alkalmazásával helyezik el. Ez a raktározási módszer az Egyetemes Tizedes Osztályozásra és a Cutter-táblázatra épül.
Ennek megfelelően a könyv a gerincén látható szakrendi jel és betűrendi jel alapján kerül a helyére a könyvtári polcrendszerben. A szakrendi jel alapja az ETO, megmutatja, hogy az adott ismeretközlő mű tartalom szerint melyik csoportba, illetve főosztályba tartozik. A betűrendi jel, vagy más néven Cutter-szám alapján az ugyanarról, vagy hasonló témakörről szóló könyveket szerzők, illetve címek betűrendjébe sorolják.
Raktári jelzet
Az iskolai és a közművelődési könyvtárak az ismeretközlő könyveket a polcokon a szakrendi-betűjeles raktározás alkalmazásával helyezik el. Ez a raktározási módszer az Egyetemes Tizedes Osztályozásra és a Cutter-táblázatra épül. Ennek megfelelően a könyvön és a katalóguscédulákon is megtalálható raktári jelzet két részből áll. Az egyik rész az általában háromjegyű szakrendi jel, amely megmutatja, hogy az adott ismeretközlő mű tartalom szerint melyik csoportba tartozik. A raktári jelzet másik része a betűrendi jel, vagy más néven Cutter-szám, amely alapján az ugyanarról, vagy hasonló témakörről szóló könyveket szerzők, illetve címek betűrendjébe sorolják.
Példa raktári jelzetre: a 720 H53 raktári jelzetnél a 720 szakrendi jel mutatja, hogy a könyv az építészet témakörbe tartozik, a H53 betűrendi jel pedig azt, hogy aHegyi Borbála: Az építészet remekei című műve a H betűnél (a szerző nevének kezdőbetűje), az 53-as számú könyvek között található.