Az algoritmusban egy feladat véges számú lépésben végrehajtható megoldását adjuk meg. A feladat megoldásánál felmerülő ötleteinket utasításokká alakítjuk, melyek összessége algoritmust eredményez.
Az algoritmus tervezése a probléma megfogalmazásával indul. Pontosan át kell gondolnunk a cél érdekében feltétlenül fontos lépéseket. Az algoritmusban felmerülő problémát, a célt és a fontosabb mérföldköveket egyértelmű és érthető formában kell megfogalmazni. Ha adott egy probléma, amelynek megoldására algoritmust szeretnénk adni, tisztázni kell, hogy milyen körültekintően kell a lépéseket megtervezni, mennyire legyen részletes a megadott lépéssorozat. Ez függ az adott problémától és a problémamegoldótól is.
A probléma megoldásánál indulhatunk a problémától, de indulhatunk a céltól is. A lépések tervezésénél ügyeljünk arra, hogy ne nagyoljuk el a lépéseket, mert a túl egyszerű megoldás váratlan problémákhoz vezethet. De a túl bonyolult megoldás sem célravezető, hiszen ilyen esetben a probléma megoldása szempontjából fölösleges lépéseket tartalmazó algoritmus jön létre. Egy algoritmusnak olyan elemi lépésekből kell állnia, amelyek további lépésekre nem bonthatók, mindegyik lépés végrehajtása szükséges a probléma megoldásához.
Tudjunk kérdezni!
A mindennapi életünkben a környezetünkből érkező jeleket értelmezve problémákkal, feladatokkal találkozunk, amit meg kell oldanunk. Problémának tekinthető, ha éhesek vagyunk, fázunk, házi feladatot kell készítenünk, koszos edényeket látunk, főzni akarunk.
Algoritmus segítségével szinte bármilyen tevékenység leírható. Ha eldöntöttük, mi a cél, fel kell mérnünk, hogy megvannak-e a szükséges eszközök.
Például legyen a probléma az, hogy el kell készítenünk egy paprikás krumplit. Gondoljuk át, megvan-e minden ehhez a tevékenységhez: krumpli, víz, paprika, hagyma, kolbász, olaj, só, edény. Ha minden megvan, menjünk végig a lépéseken: beletesszük az olajat és a hagymát az edénybe, megpirítjuk a hagymát, beleszórjuk a paprikát, beletesszük a krumplit és kolbászt, megsózzuk, vizet öntünk rá, megvárjuk, míg megfő.
Az alaplépések után a meghatározhatjuk a részfeladatokat, a felmerülő problémákat, feltételeket, például beépíthető a főzés algoritmusába a kevergetés, az edény lefedése, stb.