A számítógép indítása, leállítása
A számítógép be- és kikapcsolása több lépésből álló művelet. A számítógépet a gépházon lévő POWER gombbal kapcsolhatjuk be. Ha a monitor nem a géptől kapja az áramot, akkor azt is be kell kapcsolni. Bekapcsolás után a számítógép csak olvasható (ROM) memóriájában lévő speciális programok tesztelik a hardvert, és elindul az operációs rendszer. A betöltődés és tesztelés némi időt vesz igénybe. Addig, amíg be nem fejeződik a folyamat, nem célszerű a géphez nyúlni. Ha a számítógép befejezte a műveleteket, hozzákezdhetünk a munkához.
A Windows minden kikapcsoláskor karbantartó és adatmentő műveleteket végez, hogy a rendszer jól működjön, amikor újra bekapcsoljuk. Ha a gépet egyszerűen csak áramtalanítjuk, ezek a műveletek elmaradnak, ami kárt okozhat a rendszerben. Kikapcsoláshoz kattintsunk a Start menü Leállítás menüpontjára, majd a megjelenő panelen válasszuk a Leállítást és nyomjuk meg az OK gombot! Egy kis idő után automatikusan kikapcsol a rendszer, vagy kiírja a következő feliratot: „Most már kikapcsolhatja a számítógépet.”. (Ekkor a számítógépházon lévő gombot kell használni.)
A Windows alapképernyő
A számítógép bekapcsolása után a Windows logója, majd a Windows operációs rendszer munkaképernyője jelenik meg. A megjelenő képet, a Windows grafikus kezelőfelületét Asztalnak nevezzük. Az Asztalon a leggyakrabban használt eszközöket és alkalmazásokat általában felirattal ellátott képek jelképezik. Ezek segítségével el tudjuk indítani az adott programot, vagy különböző műveleteket tudunk végezni (például áthelyezés). Az ilyen kis képeket ikonoknak nevezzük. Az Asztal általában alsó részén található téglalap alakú ablakrészt Tálcának nevezzük. A Tálca mutatja a futó alkalmazásokat, az időt és különféle fontos információkat, továbbá rajta szerepel a Start gomb.
Alkalmazások alapműveletei
Egy program elindításának több módja ismert. A Start menüből könnyen lehet az alkalmazást indítani, ha a program nevére kattintunk. Ha a programnak parancsikonja is van az Asztalon, akkor duplán rákattintva a program elindul. Általánosabb lehetőség, ha a Start menü Futtatás menüpontját választjuk. A megjelenő párbeszédablakba beírjuk a program elérési útját és nevét, majd az OK gombra kattintunk.
A programok kezelésénél gyakran találkozunk menükkel, menüjelölésekkel. Ha egy menüpont halvány, akkor az adott helyzetben nem választható ki, nem használható. Ha a menüpont után egy nyílhegy van, akkor almenü tartozik hozzá. Ha a menüpont után három pont van, akkor párbeszédablakot hív elő. Ha a menüpont előtt pipa jel található, akkor az adott opció ki van választva, bekapcsolt állapotban van. Ha a menüpont mellett billentyűkombináció van, akkor azzal is aktiválható a parancs.
Ha egy alkalmazásból ki akarunk lépni, több lehetőség közül választhatunk. Használhatjuk az ablakkezelő gombok közül a jobb felső sarokban az „X” bezárás gombot. A bal felső sarokban program ikonjára kattintva kinyílik a rendszermenü, itt választhatjuk a bezárás menüpontot. A rendszermenü segítségével a méretezés és az áthelyezés is elvégezhető. A Microsoft alkalmazások rendszerint a Fájl menü Kilépés menüpontjával is bezárhatóak. Egy program használatával kapcsolatos tudnivalókat és segítséget találunk a Súgó funkcióban, amely minden program része.