Az általánosság feltétele
Egy algoritmusra jellemző tulajdonság az általánosság. Egy műveletsorozatnál fontos, hogy ne csak egy alkalommal legyen használható, hanem akkor is jó eredményt adjon, ha hasonló esetekre alkalmazzuk. Egy algoritmusnak lehetnek bemenő- és kimenő adatai is. A bemenő adatokat meg kell adnunk az algoritmus elején. Ezeket felhasználjuk, műveletet végzünk velük, és az eredményt az algoritmus végén kimenő adatként kapjuk meg. Ilyen esetekben szükséges az algoritmus általános megfogalmazása.
Például, ha algoritmust készítünk két szám összeadására, azt úgy kell felépítenünk, hogy bármilyen hasonló tulajdonságú számokat össze tudjon adni. Ebben az esetben, ha megváltoztatjuk az adatokat, akkor is jó eredményt ad a folyamat.
Másik példa a szótárban való keresés lépéssorozata. Az erre írt algoritmus lépéseit általánosan kell megfogalmazni úgy, hogy ne csak egy konkrét kifejezés, hanem bármilyen szó kikereshető legyen vele a szótárból.
A végesség feltétele
Az algoritmusra jellemző tulajdonság a végesség. Egy algoritmus lépések sorozatából áll. Fontos, hogy a lépések elvégzése után, kivárható időn belül megkapjuk a végeredményt. Az algoritmust úgy kell felépítenünk, hogy véges számú lépés végrehajtása után fejeződjön be, vagy adjon eredményt.
Végtelen lépésből álló algoritmus akkor keletkezhet, ha nem határozzuk meg pontosan a végpontot, vagy ha végtelen ismétlésbe kezdünk.
Előfordulhat, hogy egy probléma megoldása érdekében egy lépést többször is meg kell ismételnünk. Az ismétlést mindig úgy építsük fel, hogy előre megadjuk az ismétlések számát, vagy egy olyan várhatóan bekövetkező feltételt iktassunk az ismételt lépések közé, amely teljesülésével megszakad az ismétlés.
Például a mosogatás algoritmusában ismételt lépés az edény tisztítása a mosogatószeres szivaccsal. Az erre a tevékenységre készített algoritmusba be kell építeni egy feltételt, ami leállítja az ismétlést: töröljük át az edényt a szivaccsal. Ha tiszta lett, fejezzük be a mosogatást. Ha nem, akkor térjünk vissza a tisztogatáshoz, majd vizsgáljuk meg újra a feltételt.
Az egymásutániság feltétele
Az algoritmusra jellemző tulajdonság az egymásutániság, idegen szóval szekvencia. Az algoritmusban az egyes lépéseknek meghatározott sorrendben kell követniük egymást. Minden lépés után következnie kell egy másik lépésnek, kivéve az utolsót.
Minden egyes lépésnek végrehajthatónak kell lennie, és ezek sorozatát úgy kell meghatározni, hogy bármely végrehajtott lépés után egyértelműen adódjon a következő.
Egy folyamat lépésekre bontásakor nem lehet nyitott, eldöntetlen feltételeket hagyni. Nem lehet egy feltétel kiértékelését vagy a következő lépés meghatározását a végrehajtóra bízni, ezt az algoritmusban kell meghatározni.
Például az ajtó bezárására készített algoritmusban néhány lépés sorrendje felcserélhető a tervezés fázisában. A lépések: kimenni az ajtón, bedugni a kulcsot a zárba, becsukni az ajtót, elfordítani a kulcsot. A két középső lépés felcserélhető. A cél elérése szempontjából mindegy, hogy melyiket hajtjuk végre hamarabb. Ezt azonban még az algoritmus elkészítése előtt el kell döntenünk. Nem lehet olyan lépést iktatni az algoritmusba, hogy az ajtón való kimenetel után vagy becsukjuk az ajtót, vagy bedugjuk a kulcsot a zárba. A lépéseknek meghatározott sorrendet kell követniük.