Vonal, téglalap, kerekített téglalap rajzolása
A Paint rajzolóprogram indításkor a szabadkézi rajzolást lehetővé tevő ceruza eszközt ajánlja föl, de ha mást szeretnénk rajzolni, a szerszámkészletből másik eszközt is alkalmazhatunk. Az egyenes vonalat rajzoló eszközt a szerszámkészlet vonalat ábrázoló gombjával választhatjuk. Hatására a kurzor kereszt alakú lesz, közepén egy kis körrel. A gomb bekapcsolása után az egérrel a kurzort helyezzük a leendő vonal kezdőpontjához, majd az egér bal gombját nyomva tartva húzzuk meg a vonalat a megfelelő hosszúságúra.
A vonal színét a rajzlap alatt levő paletta kívánt színére kattintva változtathatjuk meg.
A vonalrajzoló gomb bekapcsolása után a szerszámkészlet alatt megjelenik egy vonalvastagság skála. Ha különböző vastagságú vonalakat szeretnénk rajzolni, akkor a gomb bekapcsolása után kattintsunk a kívánt vonalvastagságra, és utána húzzuk meg a vonalat. Ha vízszintes, függőleges vagy 45 fokos ferde vonalat szeretnénk rajzolni, akkor a vonal húzása közben a Shift billentyűt tartsuk nyomva.
Téglalap rajzolásához kapcsoljuk be a szerszámkészlet Téglalap gombját. A kereszt alakú kurzort az egérrel helyezzük a téglalap csúcsához, majd az egér bal gombját nyomva tartva mozgassuk átlósan, amíg a rajzolt téglalap megfelelő méretű nem lesz. Ha négyzetet szeretnénk rajzolni, a téglalap rajzolása közben tartsuk nyomva a Shift billentyűt. A téglalap vonalvastagságán is tudunk változtatni, ezt a vonalrajzoló vastagságával állíthatjuk be. Ehhez kapcsoljunk a vonalrajzoló gombra, állítsuk be a kívánt vastagságot, váltsunk át téglalaprajzolóra.
A téglalaprajzoló gomb bekapcsolása után a szerszámkészlet alatt három ábrát láthatunk. Ezeket egyikét választva lehetőségünk van a téglalap belsejének és körvonalának színét, megjelenését megváltoztatni. A felső ábra bekapcsolásával csak a téglalap körvonalát rajzoljuk meg. A középső ábra a körvonal mellett a téglalap belsejét is színezi, míg az alsó csak a téglalap belsejét színezi be, de körvonalat nem rajzol köré. A keret színe mindig a palettán jobb gombbal választott színnel egyezik meg, a kitöltés színét a jobb gombbal választhatjuk ki.
A szerszámkészlet segítségével kerekített sarkú téglalapot is rajzolhatunk. Ennek beállításai megegyeznek a téglalap beállításaival.
Ellipszis, ív rajzolása
A Paint rajzolóprogrammal szabályos alakzatok is rajzolhatók. Ellipszis rajzolásához kapcsoljuk be a Paint rajzolóprogram szerszámkészletének Ellipszis gombját. Az egérrel a kurzort helyezzük a rajzlapon a leendő ellipszist képzeletben körbefoglaló téglalap bal felső csúcsába, majd az egér bal gombját nyomva tartva mozgassuk átlósan, amíg a rajzolt ellipszis megfelelő méretű nem lesz. Ha kört szeretnénk rajzolni, akkor rajzolás közben tartsuk nyomva a Shift billentyűt.
Az ellipszis vonalvastagságát meg tudjuk változtatni. Ehhez válasszuk a vonalrajzoló eszközt a szerszámkészlet megfelelő gombjára kattintva, majd állítsuk be a kívánt vastagságot, végül váltsunk vissza az ellipszisrajzolóra. Az ellipszisrajzoló gomb bekapcsolása után a szerszámkészlet alatt megjelenő ábrák alapján választhatunk, a csak körvonal, körvonal és kitöltés és csak kitöltés rajzolási lehetőségek közül.
Ha színes ábrát szeretnénk rajzolni, akkor az ellipszis keretének színét a bal, esetleges kitöltésének színét a jobb gombbal választhatjuk ki a palettán.
Görbe vonal rajzolásához kapcsoljuk be a szerszámkészlet ív gombját. A szerszámkészlet alatt megjelenő skálából választhatunk vonalvastagságot. Az egérrel rajzoljunk egy egyenes vonalat, majd kattintsunk a vonal azon részére, ahol a görbületet szeretnénk látni és az egér bal gombját nyomva tartva húzzuk a vonalat a megfelelő görbület eléréséig. Egy vonalon legfeljebb két görbületet hozhatunk létre. Ha a vonalon csak egy görbületet szeretnénk, a kialakítása után kattintsunk egyszer a vonalra.
Sokszög rajzolása, egyéb rajzeszközök
Ha számítógéppel készítünk egy rajzot, és olyan zárt ábrát szeretnénk előállítani, amelyek egymáshoz csatlakozó egyenes vonalakból állnak, akkor a Paint sokszögrajzoló eszközét használjuk.
Kapcsoljuk be a szerszámkészlet sokszögrajzoló gombját, majd az egér segítségével a rajzlapon húzzunk egy vonalat, ami az alakzatunk egyik éle lesz. A továbbiakban elég a sokszög leendő csúcsainak helyére kattintanunk, a program egyenes vonallal összeköti azokat. A kezdő- és a végpont összekötéséhez az utolsó csúcsban, mielőtt visszaérnénk a kezdőpontba, kattintsunk duplán.
A sokszög vonalvastagságát a vonalrajzoló eszköz segítségével változtathatjuk meg. Ehhez válasszuk ki a vonalat ábrázoló gombot, kattintsunk rá, azaz válasszuk ki az eszközt, majd a szerszámkészlet alatt a megfelelő vastagságú vonal kiválasztása után újra alkalmazzuk a sokszög rajzolására alkalmas eszközt.
A sokszögrajzoló gomb bekapcsolása után a szerszámkészlet alatt megjelenő ábrák alapján választhatunk, a csak körvonal, körvonal és kitöltés és csak kitöltés rajzolási lehetőségek közül. Mindhárom esetben megadható a körvonal és a kitöltés színe is, az előbbi beállításához az egér bal, az utóbbihoz a jobb gombjával kell a paletta megfelelő színét kiválasztani.
A Paint használatával lehetőségünk van szabadkézi rajzok készítésére is. Válasszuk a szerszámkészlet ceruza gombját. Az egér bal vagy jobb gombját nyomva tartva rajzolhatunk, a húzott vonal követi az egér mozgását. Szabadkézi rajz készítésére szolgál a szerszámkészlet ecset gombja is. A gomb bekapcsolása után, a szerszámkészlet alatt megjelenő lehetőségek kiválasztásával, állíthatunk az ecset alakján és vastagságán is.
Festékszóró alkalmazásához kapcsoljuk be a szerszámkészleten a hozzátartozó gombot. A szerszámkészlet alsó részén beállíthatjuk, hogy mennyire szóródjon szét a festék. Az egér bal vagy jobb gombját nyomva tartva húzzuk az egeret a rajzlapon. Ha lassan húzzuk az egeret, akkor több festék szóródik a területre.
Rajzolás előtt a ceruza, az ecset és a festékszóró színének beállításához kattintsunk a paletta megfelelő színű festékére.
Színkezelés, szöveg beillesztése
A Paint program segítségével színes rajzokat készíthetünk. A színeket a képernyőn megjelenő Paletta segítségével állíthatjuk be.
A program két színnel dolgozik. Az egyik az előtérszín, amelyet a paletta bal oldalán található felső négyzet színe mutat. Az előtér színét megváltoztathatjuk, ha az egér bal gombjával a paletta másik színére kattintunk. Az előtérszín a Paint rajzolószíne, tehát, ha az egér bal gombját használjuk a rajzunk elkészítéséhez, akkor olyan színnel rajzolunk, ami az előtérszínnek van beállítva.
A másik szín a háttérszín, amelyet a paletta bal oldalán található alsó négyzet színe mutat. A háttérszín megváltoztatható, ha az egér jobb gombjával kattintunk a Paletta színeire. Ha az egér jobb gombjával rajzolunk, akkor a háttér színét használjuk.
Ha olyan színnel akarunk dolgozni, amit nem találunk a Palettán, akkor lehetőségünk van kikeverni a hiányzó színeket és kicserélni rájuk a meglevőket. Ehhez kattintsunk duplán a kicserélendő színre a Palettán. A megjelenő ablakban már több szín közül választhatunk. Ha megtaláltuk a keresett színt, kattintsunk rá, majd válasszuk az OK gombot.
Ha az előző módszerrel nem találtunk rá a nekünk tetsző színre, további lehetőségek állnak rendelkezésünkre. Ha az előbb említett ablakban nem jelenik meg az egyéni színek definiálásának lehetősége, akkor kattintsunk a Színek menüre, azon belül válasszuk a Színek szerkesztése menüpontot. A megjelenő ablakban kattintsunk az Egyéni színek definiálása gombra. Ekkor az ablakunk újabb résszel egészül ki, ahol több millió szín közül választhatunk. A színt kikeverhetjük az árnyalat, a telítettség és a fényerő megadásával, vagy a vörös, zöld és kék összetevők mennyiségi változtatásával.
A Paint segítségével szöveget is illeszthetünk rajzunkba. Ehhez kattintsunk a szerszámkészlet „A” betűt ábrázoló gombjára. Az egér bal gombjával adjuk meg a szöveget tartalmazó képzeletbeli téglalap bal felső csúcsát, majd a gombot lenyomva tartva, az egér mozgatásával jelöljük ki a szövegkeretet. A szerszámkészlet alján beállíthatjuk, hogy a szövegkeret átlátszó legyen-e. A létrejött szövegkeretben villogó kurzor mutatja a szövegünk helyét.
A szöveg kinézetén változtathatunk a Nézet menü Szöveg eszköztár bekapcsolásával. A megjelenő eszköztár segítségével módosíthatunk a betű méretén és megjelenésén és típusán is. A betű típusa –például Times New Roman –lehet más, mérete a számokkal változtatható, nagyobb értékhez nagyobb betű tartozik. Ha ezen az eszköztáron a B gombra kattintunk, akkor betűink vastagok, más szóval félkövérek lesznek, ha az I gombot választjuk, akkor dőlt betűk lesznek, ha pedig az U gombot jelöljük ki, akkor aláhúzottak lesznek szövegünk betűi. Ezek a lehetőségek kombinálhatók is, több is kiválasztható egyszerre. Ha a kiválasztott lehetőséget mégsem szeretnénk alkalmazni, kattintsunk még egyszer a megfelelő gombra, ezzel kikapcsoljuk. Ha előre elfelejtettük megadni a kívánt beállítást, vagy a már beírt szövegen többet is szeretnénk kipróbálni, akkor lenyomott egérgombbal húzzuk végig a kurzort a betűkön, azaz jelöljük ki a szöveget és hajtsuk végre a szükséges változtatásokat. Ha a kívánt méretű betűk nem látszanak, mert nagyobb lett a szöveg a keretnél, akkor át lehet méretezni a szövegdobozt. Ehhez a csúcsain és az oldalfelező pontjain található méretező négyzeteket használhatjuk. Vigyük föléjük a kurzort, és amikor kétirányú nyíllá változik, lenyomott egérgombbal alakítsuk át a keretet a kívánt méretűre.
Az írás befejezéséhez kattintsunk a szövegkereten kívülre. Ezután a szöveg már nem módosítható, a rajz része lesz.