Egy írott vagy nyomtatott szöveg, kép átalakítható úgy, hogy számítógéppel is feldolgozható, értelmezhető legyen. Ez a folyamat a digitalizálás:
Már arra is van lehetőség, hogy fényképeket a számítógép adatfeldolgozó rendszerével összhangban, vagyis digitális formában készítsünk el.
A fénykép a valóság leképezése, ezt a hagyományos fényképezésnél tökéletesen teljesítette a kép rögzítésére szolgáló filmre vitt fényérzékeny réteg. A digitális fényképezés a látványt közvetlenül digitális formában rögzíti. Ez a módszer lehetővé teszi a fénykép számítógépre történő átvitelét, szerkesztését. Film helyett egy kis műanyaglemezt, memóriakártyát kell behelyezni a fényképezőgép oldalán levő nyílásba.
Ma már csak elméleti vita folyik arról, hogy a digitális vagy a filmes (hagyományos) fényképezés a jobb. A digitális fényképezés előnyei:
- a kis LCD képernyő lehetővé teszi, hogy a fotó elkészítése után meg is nézhessük azt,
- időt takarítunk meg: a fotó az elkészítését követő néhány másodpercen belül már a memóriakártyán van, akár pillanatokkal később a számítógépen is lehet
- pénzt takarítunk meg: a digitális fotózás jóval olcsóbb a hagyományosnál, mert a nem sikerült képeket nem nyomtatjuk ki, ezek törölhetők. A hagyományos fotózás során az előhívás végén derül csak ki, hogy mely képekre nincs szükségünk.
A digitális fényképet számtalan módon felhasználhatjuk: kinyomtathatjuk, elküldhetjük e-mailben, közzétehetjük az interneten, CD-re írhatjuk vagy a számítógépen diavetítést rendezhetünk belőlük.
A digitális fényképezés megadja azt a lehetőséget, hogy annyi képet készítsünk, amennyit csak akarunk, amíg nem telik meg a memóriakártya. A filmes fényképezés során egy filmre általában 36 képkocka fért. A digitális fényképezőgép memóriakártyájára jóval több fér, ráadásul, ha átmásoltuk a számítógépre a képeket, a memóriakártya újra használható.
A digitális fényképezőgép használata
A digitális fényképezés ugyanúgy történik, mintha hagyományos fényképezőgéppel fotóznánk. A különbség annyi, hogy a régebbi gépek filmre, a digitális fényképezőgépek pedig memóriakártyára rögzítik a képet.
A gépek az amatőr fotósok munkáját segítik azzal, hogy sok beállítást automatikusan elvégeznek. Képesek automatikusan beállítani a távolságot, és eldönteni, hogy kell-e vakut használni a fénykép elkészítéséhez. Természetesen megvan a fotós joga e beállítások felül bírálatára: a vakut kiiktathatjuk, illetve fényszegény környezetben bekapcsolhatjuk, és a többi beállítás is átváltható kézi irányításra.
Több fényképezőgép rendelkezik úgynevezett sorozatfelvétel üzemmóddal. Ha folyamatosan nyomva tartjuk a kioldó gombot, a kamera körülbelül két másodpercenként készít egy-egy felvételt.
A digitális fényképezőgépek elterjedéséhez nagyban hozzájárult, hogy az elkészült kép azonnal látható egy kijelzőn, így, ha nem tetszik, törölhető, nem foglalja a helyet a kártyán.
Előnyös tulajdonsága még, hogy a fényképet digitális formában tárolja, így az számítógéppel is feldolgozható.
Fényképek mentése számítógépre
Ha a digitális fényképezőgéppel készített képeket a számítógépen szeretnénk tárolni, szükségünk van egy mappára (könyvtárra), ahová elmenthetjük azokat.
Először is készítsünk egy mappát a merevlemezen.
Ehhez a művelethez a Start menüből egy kattintással válasszuk a „Sajátgép”-et, vagy a képernyő kattintsunk duplán az ugyanilyen feliratú ki képre, azaz ikonra. A megnyíló ablakban válasszunk helyet, például a C: meghajtót, egy merevlemezt. A tartalmát megjelenítő ablakban az egér jobb gombjának lenyomásával hívjuk elő a helyi menüt, válasszuk az Új…, azon belül a Mappa menüpontot.
Az új mappa neve legyen például „Fotók”. Az Enter billentyű lenyomásával érvényesítsük a parancsot.
A digitális fényképezőgépet a leírásában található megfelelő módon csatlakoztassuk a számítógéphez. A „Sajátgép”-et megnyitva, cserélhető lemezként, például F: meghajtóként találjuk meg a fényképezőgép memóriakártyáját. Az ikonjára duplán rákattintva tudjuk megnyitni, így látható lesz a tartalma.
Válasszuk ki azokat a képeket, amelyeket szeretnénk a számítógépre menteni. Ha nincs mindre szükségünk, például a Ctrl billentyű lenyomva tartása közben kattintsunk a képekre.
A Szerkesztés menü, Másolás paranccsal majd a másolás helyének a C: meghajtó „Fotók” mappát adjuk meg. Ezután a Szerkesztés / Beillesztés menüpontra kattintva tudjuk elmenteni képeinket.