Amikor megvesszük a számítógépet, akkor az még csak egy alkatrészekből összerakott gép. Ahhoz, hogy ezt használni is tudjuk, kell egy program, idegen szóval szoftver, ami vezérli ezeket. Ez a szoftver az operációs rendszer.
Legfőbb feladata, hogy kezeli a számítógépben levő és a hozzá csatlakoztatható eszközöket. Így tudunk például adatot, szöveget, rajzot merevlemezről pendrájvra másolni, CD-t olvasni, nyomtatni, stb.
Ha munkánk során más programokra is szükségünk van, akkor az operációs rendszer segítségével indíthatjuk el őket. Ha már nem használjuk, akkor be is zárhatjuk azokat.
Az operációs rendszer felülete
A mai operációs rendszerek már többségükben grafikus felülettel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy a számítógéppel való kommunikációt grafikus szimbólumok segítik. Nem kell parancsokat gépelni egy utasítás kiadásához, elég lehet például az egérrel megfelelő helyen kattintani.
A számítógép képernyőjén a Windows operációs rendszer indításakor megjelenik az asztal. Ezen helyezhetünk el programokat jelképező kis képeket, ikonokat, amelyek többek közt a programindítást teszik lehetővé. Ehhez az egér segítségével a képernyőn mozgatható nyíl hegyét az ikon fölé kell vinni, majd az egér bal gombjával kell duplán kattintani rajtuk.
A képernyő alján található a tálca. A futó programjainkat itt láthatjuk kis gombok formájában, váltogathatunk köztük, hogy éppen melyikkel akarunk dolgozni. A tálca bal oldalán a Start menü található, innen is indíthatunk programokat, a jobb oldalon pedig a számítógép belső órájának ideje látható.