Zászlók a vízi közlekedésben
A vízi közlekedés szereplői, a hajósok nagy távolságból is tudnak egymásnak üzenetet küldeni, egymással kommunikálni. Az információközléshez különféle zászlókat, úgynevezett kódlobogókat használnak, melyek mindegyike megfelel az ábécé egy-egy betűjének. Az üzenetek elolvasásához távcsövet használnak. Az üzenet megértéséhez szükséges, hogy a zászlójelek egységesek legyenek.
Jelek a műszaki cikkeken
Egy CD-lejátszón, videón, vagy DVD-lejátszón és ezek távirányítóján ugyanazok a jelölések láthatók. Ezek a műszaki cikkek a világ nagyon sok országából származhatnak. Azért, hogy ezeket az eszközöket mindenki használni tudja, egységes jeleket találtak ki. Ezek a nyelv független, apró képek, a piktogramok segítik a használatot, így nem kell minden információt a használati utasításban keresni. A lejátszást jelentő gomb jele például minden országban ugyanaz: ►
Térképjelek
A térkép segíti a tájékozódást a terepen. Számtalan jelölést, egyezményes térképjelet tartalmaz, amely a világ bármely pontján ugyanazt jelenti. Egyezményes jele van például a parkolóhelynek, a múzeumoknak, a templomoknak, a földútnak, a vendéglőnek, stb. Minden térképen ugyanazzal a színnel jelölik a síkságot, és a vizeket is.
Fontos az egységes jelölés, hogy a világ bármely pontján bárki tudjon a térképek alapján tájékozódni.
A térképnek sok fajtáját ismerjük. Ezek közül legfontosabb a várostérkép, az autóstérkép és a turistatérkép. A turistatérképeken jellegzetes vékony halványbarna vonalakat, szintvonalakat is megfigyelhetünk, melyek a terep szintkülönbségét szemléltetik. Minél közelebb vannak egymáshoz, annál meredekebb a felszín, a domb- vagy hegyoldal.
Egyezményesen a térkép felső része felé van észak, ezért fontos az iránytű segítségével a térképet a valóságnak megfelelő helyzetbe állítani.