A számítógépet használó személy (a felhasználó) és a központi egység között a kapcsolatot a perifériák biztosítják, melyek adatbevitelre, megjelenítésre és tárolásra szolgáló hardvereszközök. Megkülönböztetünk beviteli (input), kiviteli (output) és kétirányú kommunikációt megvalósító (input/output) eszközöket. Az információ bevitelére szolgálnak a beviteli eszközök, például a billentyűzet, az egér, a szkenner, stb. Az információ megjelenítésére szolgálnak a megjelenítő eszközök, például a monitor és a nyomtató, stb. Kétirányú kommunikációt megvalósító eszköz lehet a modem, amely segítségével számítógépünket például a telefonvonalon keresztül csatlakoztathatjuk az internetre.
A billentyűzet
A számítógép billentyűzete az információ bevitelére szolgáló, a mindennapi életben a leggyakrabban használt beviteli eszköz. Segítségével betűket, számokat és egyéb, az írás során használt jeleket írhatunk be a számítógépen futó program számára.
A helyes testtartás
Ahogyan a mindennapi életben is, a számítógép használata során is fontos a helyes testtartás. A helyes testhelyzetet a következők jellemzik:
Úgy ülj, hogy a lábad teljes talppal a padlón helyezkedjen el!
A törzsed legyen egyenes!
A derekad simuljon a széktámlához!
A vállaid lehetőleg lazán álljanak, ne feszítsd meg és ne húzd fel őket!
A felkarod legyen függőleges, az alkarod pedig vízszintes helyzetben!
Az egér
A számítógép egyik fontos beviteli eszköze az egér, mely különösen a grafikus programok használata közben játszik fontos szerepet. Az egér feladata egy adott képernyőpont megjelölése, az ott található objektum kiválasztása, amit az eszköz gombjaival tudunk elérni. Az egér segítségével a kiválasztott objektummal végezhetünk műveleteket. A legtöbb egérnek legalább két gombja van. Általában a baloldali gombot használjuk többször. Ha egyszer kattintunk, ki tudunk jelölni egy ikont, vagy meg tudunk nyomni egy „gombot” valamilyen programban, ha kétszer egymás után gyorsan (azaz duplán) kattintunk, akkor el tudunk indítani egy programot. Az egér mozgatásával egy nyíl alakú szimbólumot mozgatunk a képernyőn ez a szimbólum az egérkurzor.
A monitor
A monitor a számítógép egyik legfontosabb kimeneti (megjelenítő) eszköze. Segítségével jeleníthetjük meg a számítógépen folyó munkát. A monitornak több jellemző tulajdonsága van. Méretét a képernyő átlójának hüvelykben megadott méretével szokták jellemezni. Ezek alapján megkülönböztethetünk például 17” (colos), 19”, 20”, 21”, stb. átmérőjű képernyőket. Fontos adat az is, hogy LCD (folyadékkristályos), vagy CRT (katódsugárcsöves, vagy hagyományos) monitort nézünk e. Szembe tűnő különbség a kettő között, a monitorok vastagsága. Az LCD monitorok vékonyak, laposak, míg a CRT monitorok „hatalmas műanyag dobozok”.
Helyes beállítás
A számítógéppel végzett munka, játék során figyelnünk kell a monitor helyes beállítására, szemünk védelme érdekében. A helyes beállítást a következők jellemzik:
A monitor fényerejét úgy kell beállítani, hogy ne legyen se túl világos, se túl sötét.
A monitor állását úgy kell beállítani, hogy lehetőség szerint az előtte ülőnek egy kicsit lefelé kelljen néznie a monitorra.
A monitor elhelyezésekor ügyelnünk kell arra, hogy a képernyőt ne érje közvetlen fény.
A nyomtatás szerepe, a nyomtatók minősége
A nyomtató a számítógép egyik kimeneti eszköze: az elkészített munka papíron, vagy más anyagon (pl. fólia) történő megjelenítésére szolgál, de vannak olyan nyomtatók melyekbe akár ételfestéket is tölthetnek, ezekkel készítik azokat a szép figurás tortákat.
Az egy hüvelykre kinyomtatható pontok számával mérjük a nyomtatás minőségét. Így a nyomtató minőségi jellemzőjének mértékegysége a dpi lett, az angol elnevezésből eredően (dot per inch = inch-enkénti képpontok száma).
A nyomtatás sebességét az egy perc alatt kinyomtatott oldalak számával jellemezhetjük.
Mátrix nyomtató
A számítógéphez tartozó mátrix nyomtató az egymás alatt elhelyezett tűkkel apró pontokból állítja elő az írásjeleket a papíron. A tűket mozgató fej a papír előtt halad végig vízszintes irányban, a tűk pedig az adott pozícióban a festékszalagra ütve viszik a festéket a papírra. A mátrix nyomtató soronként alakítja ki a nyomtatás eredményét. Ha a pontok elég kicsik és sűrűn helyezkednek el, akkor összefüggőnek látjuk a kinyomtatott képet. Ez a nyomtató képes több példány együttes nyomtatására. Ez akkor lehet hasznos, ha például számlákat kell kinyomtatni.
Tintasugaras nyomtató
A számítógéphez tartozó tintasugaras nyomtató működése közben a nyomtatófej a papír előtt vízszintesen mozog. A nyomtatófejben miniatűr fúvókák találhatók, melyeken keresztül az apró festékcseppek kilövődnek a papírra. A festéket cserélhető festékpatronok tartalmazzák.
Az egyre tökéletesebb technika segítségével akár már jó minőségű fényképeket is nyomtathatunk. A tintasugaras nyomtatók beszerzése és üzemeltetése viszonylag olcsó, nyomtatási sebességük azonban nem túl gyors.
Lézer nyomtató
A számítógéphez tartozó lézer nyomtató a fénymásolóhoz hasonlóan működik. A nyomtatás a lézer nyomtatóval történő nyomtatáskor a leggyorsabb, hiszen nem soronként, hanem oldalanként nyomtat. Ez a nyomtató adja a legszebb eredményt. Létezik olyan, amelyik csak feketén, illetve a szürke árnyalataival képes nyomtatni, de van színes változat is.
Használata akkor a leggazdaságosabb, ha rendszeresen sok oldalt kell nyomtatni, például egy irodában.