A számítógépek elterjedésével felmerült az igény ezek összekapcsolására, azaz a lokális, más néven helyi hálózat kialakítására. Ennek előnye a nyomtatók, háttértárak jobb kihasználhatósága, vagyis több számítógépről használhatjuk ugyanazt a nyomtatót, illetve az egyik számítógépről a másik háttértárait is.
Ezen felül az információcsere is gyorsabb a hálózatot használó felhasználók között. A helyi hálózat általában egy intézményre, például egy iskolára, vagy egy cég telephelyére terjed ki, esetleg annak néhány közeli épületére.
Hálózati belépés
A hálózatba kötött számítógépek hatékonyabban használhatók, de a biztonságra, a számítógépekre, a rajtuk tárolt adatokra, programokra is kell vigyázni. A hálózat működését a rendszergazda felügyeli. Ő osztja ki a hálózat felhasználói számára a jogokat melyek szabályozzák számukra a hálózat elérését, használatát. Ahhoz, hogy egy számítógép hálózatot használni tudjunk, rendelkeznünk kell, az adott hálózaton érvényes felhasználói névvel (azonosítóval) és a hozzá tartozó jelszóval melyeket szintén a rendszergazda bocsájt a rendelkezésünkre.
Ha hálózatban szeretnénk használni egy számítógépet, mert például több számítógéphez tartozik egy nyomtató, vagy társainkkal szeretnénk együtt dolgozni, játszani, akkor felhasználóként be kell jelentkeznünk a hálózatba. Erre szolgál a beléptető ablak. Bejelentkezni csak a rendszergazda által adott felhasználói névvel (azonosítóval) és jelszóval lehetséges. A Name (Felhasználónév) sorba kell beírni az azonosítót, a Password (Jelszó) sorba a jelszót. Ezek kitöltését követően az OK gombra kell kattintani, vagy lenyomni az „Enter” billentyűt.
Ez a folyamat (bejelentkezési folyamat) a rendszer biztonságát szolgálja. Segítségével elkerülhetjük, hogy illetéktelenek jussanak adatainkhoz, munkánkhoz.
Jelszó
Amikor számítógép hálózatba bejelentkezünk, a jelszó, begépelés közben nem jelenik meg a képernyőn. Általában csillagok helyettesítik, ezzel is megakadályozva, hogy illetéktelen személyek láthassák. Előfordulhat, hogy a rendszergazda korlátozza a jelszómegadási kísérletek számát, azaz a felhasználó nem próbálkozhat a végtelenségig a megfelelő jelszó eltalálásával.
Ha jogosultságot kapunk rá, a korábban használt jelszót megváltoztathatjuk. Ekkor a régi jelszót, majd kétszer az új jelszót kell megadni. Ha a kétszer beírt új jelszó nem egyezik meg egymással, a változtatás nem lép érvénybe.