Etikett
Az emberek közötti kapcsolatokat a viselkedési szabályok, illemszabályok határozzák meg. Ezek a szabályok az élet minden területén megtalálhatók, ahol akár csak két ember találkozik. Illemszabály szabja meg a köszönést, a kés és villa használatát, a segítségnyújtást, és még sok mást.
Mindenki viselkedik valahogy – de nem mindegy, hogyan. Illemtudó az, aki ismeri és betartja a szokásokat, az illemszabályokat, és tekintettel van a környezetére. Azok, akik nem tartják be a szabályokat, általában nem népszerűek, mert megnehezítik a többiek életét.
Az „etikett” szó régen az udvari szertartások és illemszabályok gyűjteményét jelölte. Ma a viselkedési szabályok összességét értjük alatta.
Netikett
A Netikett az internet használatának általános illemszabályait foglalja össze. Erre azért van szükség, hogy az emberek az internet használata közben is udvariasak, segítőkészek és türelmesek legyenek egymással.
Ezek a korábban íratlan szabályok ma már több helyen olvashatók is a interneten. Sokan megfogalmaztak már ilyen illemtani tudnivalókat az internet egész világára, vagy egy-egy részterületére, például az elektronikus levelezésre. Egy szabály a sok közül: Nem illik csupa nagybetűvel írni, mert kiabálásnak veheti a címzett.
Két ember közötti kommunikáció: e-mail.
Az e-mail magyarul: elektronikus levél, vagyis a számítógépes hálózaton küldött üzenet. Előnye, hogy nagyon gyorsan célba ér, akár a világ másik pontjára is, és bárhova küldjük, ugyanannyiba kerül. Azaz nem drágább a Sydneybe levelet küldeni, mint Magyarországon belül. Ahhoz, hogy e-mail-t küldjünk, nem kell elmennünk a postára, akár otthonról is elküldhetjük, persze ha van otthon számítógép és internet kapcsolat. Az elektronikus postafiókod megtekintéséhez nem kell otthon lenned, a világ bármelyik pontján megtekintheted a neked címzett elektronikus leveleket.
E-mail illemtan
A számítógépes hálózatokhoz kapcsolódó legtöbb illemszabály az elektronikus levelezésre vonatkozik. Az e-mail legvonzóbb tulajdonsága, hogy gyors, ezért nem illik levelezőpartnerünket napokig megvárakoztatni a válasszal.
Ha levelet írunk, minél rövidebben és érthetőbben fogalmazzuk meg közlendőnket, mert az embereknek általában csak néhány percük van napközben az elektronikus postaládájuk megnézésére.
A reklám jellegű szövegeket lehetőleg kerülni kell, ezeket levél helyett inkább valamelyik hirdetőtáblára célszerű kitenni.
Az elektronikus kommunikációból hiányzik az arcjáték és a hangszín. Érzelmeink jelzésére emotikonokat használhatunk, például: :-) a mosoly, ;-) a kacsintás helyett és :-( jellel jelezhetjük, ha szomorúak vagyunk.
A csupa nagybetűs írás olyan, mintha kiabálnánk, így csak kiemelésre használjuk, indokolt esetben! Csak akkor írjunk ékezetes betűkkel, ha tudjuk, hogy a címzett képes azt fogadni. Ellenkező esetben értelmetlen üzenetet kaphat.
Ha válaszlevelet írunk, a tárgysor „Re” betűkkel kezdődik. Ilyenkor arra illik válaszolni, amiről az eredeti levél szólt.
Ha egy levelet másnak is el szeretnénk küldeni, akkor továbbíthatjuk. Ez esetben a tárgysor első betűi „Fw” lesznek.
Több ember közötti kommunikáció: IRC
A számítógépek világméretű hálózata, az internet, szinte azonnali üzenetváltást is lehetővé tesz. Az csevegő (IRC) szolgáltatáson keresztül zajló beszélgetés egy közös lapra való írást lehetővé tevő szolgáltatás. Ez tulajdonképpen az elektronikus beszélgetés, más néven chat. Használatával akár több távoli számítógép gazdája lehet kapcsolatban egyszerre egymással, így csoportos csevegésre is lehetőség adódik. Az üzenetek csak a begépelés végén kerülnek elküldésre, s az elküldés után azonnal megjelennek a többiek képernyőjén.
IRC illemtan
Az egy időben zajló, online csevegés és játék hozzájárul ahhoz, hogy a számítógép használata és ezen belül az internet világa emberibb és szórakoztatóbb legyen, viszont lassíthatják az interneten folyó munkát. A rendszer adatbefogadó képessége ugyanis véges. Minél több adat érkezik a rendszerbe, annál lassabban dolgozik, vagyis lassabban közvetíti azokat.
Éppen ezért lehetőleg úgy és olyan időpontban célszerű csevegni, hogy ne zavarjuk vele azokat, akik dolgozni szeretnének a hálózaton. A legcélszerűbb munkaidő után, este használni ezt a szolgáltatást.
Ember-gép kapcsolat: Web
A böngészés szolgáltatás segítségével sok érdekes és hasznos információt találhatunk az internetre kapcsolt számítógépeken, ami lehet szöveg, hang, álló- és mozgókép.
A böngészés böngésző programok segítségével történik, melyek képesek megjeleníteni a weboldalakon tárolt információkat. Az ilyen oldalak között a közlekedés (böngészés) az oldalon elhelyezett hivatkozások (ugrópontok, linkek) segítségével történik, melyekre kattintva új weboldalakra juthatunk. Amikor egyik weboldalról a másikra ugrunk, úgyis mondjuk: szörfözünk az interneten.
Web illemtan
Ha az internet használata közben olyan weboldalt találunk, melyet később többször is meg akarunk nézni, érdemes lehet az egyszer letöltött weblapot az általunk használt számítógépen eltárolni. Így később nem lesz szükség a használni kívánt weboldal ismételt letöltésére. Ezzel időt spórolhatunk meg magunknak és hálózati forgalmat csökkenthetünk az interneten.
Ha a hobbinkkal kapcsolatos képet, vagy mozgóképet akarunk letölteni, gondoljunk arra, hogy a letöltés lassíthatja, hátráltathatja mások munkáját. Ezért a nagyobb letöltéseket nem célszerű csúcsidőben végezni, azaz ne akkor tegyük ezt, amikor a legtöbben használják az internetet!