Papíron lévő képek, szövegek számítógépbe történő bevitelére szolgál a lapolvasó, vagy szkenner. Azt a folyamatot, amikor egy ábrát, képet, szöveget számítógépes adattá alakítunk, digitalizálásnak nevezzük.
Az eszköz működési ötlete megegyezik a fax és a fénymásoló elvével. Egy erős fényforrás megvilágítja a letapogatandó képet, és a visszavert fényt alakítja át számokká úgy, hogy minden színárnyalathoz egy számot rendel.
Színes szkennelés esetén a visszavert fényt felbontja a három alapszínre, majd ezeket külön méri.
A szöveg bevitele is képfelismeréssel kezdődik. A kapott képet egy szövegfelismerő program elemzi, és előállítja a szövegfájlt.
Az asztali lapolvasók általában normál, vagyis A4-es méretű lapokat kezelnek.
Kép beolvasása
Amikor egy képet számítógépes adatként szeretnénk kezelni, mert szeretnénk beilleszteni egy szövegbe – például az iskolaújságba fényképes beszámolót írunk –, akkor azt digitalizálni kell. A számítógéphez csatlakoztatható egy erre a célra szolgáló eszköz, a szkenner, más néven lapolvasó.
Képünket tehát be kell szkennelni.
A képet helyezzük be a lapolvasó üvegére.
Indítsuk el a képbeolvasó programot.
Az Új beolvasás menüponttal a lapolvasó fényforrása végighalad, letapogatja a felületet, majd egy kis idő múlva a monitoron megjelenik a kép.
Digitalizálás előtt különböző beállítások végezhetők: módosíthatjuk a felbontást, a színt, lehet nagyítani, kicsinyíteni, megadhatjuk, hogy mekkora kimeneti méretben szeretnénk elmenteni.
A megszerkesztett képet elmenthetjük a számítógépre, vagy ki is nyomtathatjuk.