A könyvtár rendezése tartalma szerint
A könyvtárakban – legyen az iskolai, gyermek vagy felnőtt könyvtár – nagyon sok könyv található, melyek tartalmuk és műfajuk szerint különbözők lehetnek.
Ahhoz, hogy ebben a könyvrengetegben eligazodj, és megtaláld azt a könyvet, amit keresel, valamiféle rendszert kell kialakítani. A kérdés csak az, hogy ezt milyen szempontok szerint lehet megvalósítani?
A könyveket tartalmuk szerint két nagy csoportba rendezik:
- ismeretközlő irodalom, például: Kisgyermekek nagy enciklopédiája, Barangolás az őslények világában, Találmányok könyve. Ezek a művek a témakörök szerint újabb csoportokba sorolhatók.
- szépirodalom, például: Hetvenhét magyar népmese, Móra Ferenc: Kincskereső kisködmön, Robert Louis Stevenson: A kincses sziget.
Ezek a könyvek külön polcon, témakörönként betűrendben sorakoznak egymás mellett.
Ismeretközlő irodalom
A könyvtárban található könyveket a könnyebb megtalálás érdekében tartalmuk szerint csoportokba sorolják. Az egyik nagy csoport az ismeretközlő irodalom.
Ezek lehetnek szakkönyvek: tudományos munkák, szakmai témát magas szinten bemutató könyvek, valamint ismeretterjesztő könyvek, amelyek egy témát az átlagos műveltségű ember számára is érthetően mutatnak be.
Az ismeretközlő könyveket témák szerint tovább csoportosították, így született meg az ETO (Egyetemes Tizedes Osztályozás), amely a múlt század elején terjedt el. A mai napig is ezt használják a könyvtárakban.
A témákat számokkal jelölik, így a főbb osztályok:
0: általános művek
1: filozófia, lélektan
2: mitológia, vallás
3: társadalomtudományok
4: jelenleg üres, a nyelvtudomány volt
5: matematika és természettudományok
6: alkalmazott tudományok
7: művészet, játék, sport
8: nyelv és irodalom
9: földrajz, életrajz, történelem.
Az ide tartozó könyvek egy részét – szótárakat, lexikonokat, enciklopédiákat – csak a könyvtár olvasótermi részében lehet használni, kikölcsönözni nem lehet ezeket.
Szépirodalom
A könyvtárban található könyveket a könnyebb megtalálás érdekében csoportba sorolják. Az egyik nagy csoport a szépirodalom.
Ide tartoznak azok a könyvek, amelyek egy témát művészi szinten dolgoznak fel, valamint azok az irodalmak is, amelyek kikapcsolódást nyújtanak, de művészi élményt nem biztosítanak.
Szépirodalmi alkotások a képeskönyvek, mesék, gyermekversek, regények, színművek.
Ezeket a könyveket a szerzők nevének kezdőbetűje szerint ábécé sorba, azaz betűrendbe rendezik. Ahhoz, hogy még könnyebb legyen a keresés, kialakítottak minden betűn belül további 90 alcsoportot, így az összes szerző egy kétjegyű számot is kap a neve kezdőbetűje mellé. Például Móra Ferenc esetében ez a kód: M 86.