A háttérképek létrehozása, formátumai és tárolása
Háttérkép készítésénél alapvetően két választásunk van. Vagy meglévő képet, képeket töltünk be a háttérfelületre, vagy magunk rajzoljuk meg az Imagine beépített rajzszerkesztőjével.
Természetesen ezeket ötvözni is lehet, azaz rajzolt háttérre is betölthetünk képet, illetve a betöltött képet is tudjuk módosítani.
Új képet tehát a rajzszerkesztő menü segítségével lehet készíteni, melyet a Mutat / rejt festőeszközök ikonnal lehet előhozni, illetve eltüntetni a menüsorban (az ikon egy színes hátú teknőcöt ábrázol). A hátteret a továbbiakban rajzlapnak nevezzük.
Háttér betöltésnél és elmentésénél az Imagine sok képformátumot támogat, ezek közül a leginkább elterjedtek: jpg, bmp, gif, és az Imagine saját képformátuma az lgf.
Ha egy hátteret akarunk betölteni, akkor a rajzlapon a jobb egérgombbal kattintsunk, ennek hatására egy menü jelenik meg a képernyőn. Itt válasszuk a Rajzlapbetöltés… menüpontot, Válasszuk ki a könyvtárat, ahonnan a képet be akarjuk tölteni, majd szabadon választhatunk az alábbi opciók közül:
- Háttérkép (alapértelmezett)
- Középre
- Mozaik
- Kinyújtva
- Kézi beállítás
Ezek az opciók a továbbiakban részletes bemutatásra kerülnek.
Az Imagine háttérrajz-szerkesztő felület megismerése
Az Imagine program háttérrajz-szerkesztő felületén az alábbi műveletekkel találkozhatunk:
- A háttér ikon, mely segítségével törölheted a hátteret, betölthetsz rajzlapot, elmentheted a rajzlapodat és a legutolsó a HÁTTÉR SZERKESZTÉSE menüt választva egy segédprogramot elindítva módosíthatod a hátteret.
- A terület kiválasztása ikont választva a rajzlap fölé vitt egér bal gombjának lenyomásával elkezdhetjük a téglalap alakú terület kijelölését, mely mindaddig változtatható méretű, amíg a bal egérgombot lenyomva tartjuk. A gomb felengedése után a kijelölt terület a fölé vitt egérrel áthelyezhető (vigyázat, ahonnan elvisszük a mintát, ott utána üres hátteret kapunk) illetve átméretezhető (nyújtható, zsugorítható) a kijelölt terület kerületén elhelyezkedő négyzetek segítségével.
- A festés ikont választva befesthetünk egy összefüggő területet, ehhez az egeret a befestendő terület fölé kell vinni és a bal egérgombbal kattintani. Az aktuális szín lesz a festés, kitöltés színe.
- A ceruza ikont választva szabadkézi rajz készíthető a lapon, vagyis ha az egér bal gombját lenyomva tartjuk, akkor az egér mozgásának megfelelő vonal jön létre a rajzlapon.
- A vonal ikont választva egyenes vonalakat rajzolhatunk. Ahol a rajzlapon a bal egérgombot lenyomjuk, ott kezdődik majd a vonal, melynek végpontja addig változtatható, ameddig a gombot nyomva tartjuk. Ha mégsem szeretnénk, hogy a vonal megjelenjen a rajzlapon, akkor mielőtt felengednénk, a bal egérgombot kattintanunk kell a jobb egérgombbal, ennek hatására törlődik a megkezdett vonal. Megjegyzés: a vonal létrehozása közben a SHIFT billentyű nyomvatartásával vízszintes, függőleges illetve 45 fokos ferde vonalakat tudunk rajzolni.
- A téglalap ikont választva a rajzlap felett lenyomva a bal egérgombot, majd mozgatva az egeret elkezdjük a téglalap rajzolását, melyet a gomb felengedéséig alakíthatunk. A vonalhoz hasonlóan e művelet is visszavonható, ha a bal egérgombot még nem engedtük fel, és kattintunk a jobb egérgombbal. A téglalap ikonra még egyszer a bal egérgombbal rákattintva változtatható, hogy az alakzat ne üres legyen, hanem kitöltött. Megjegyzés: a téglalap létrehozása közben a Shift billentyű nyomvatartásával szabályos négyzetet tudunk rajzolni.
- Az ellipszis ikont választva a rajzlap felett lenyomva a bal egérgombot, majd mozgatva az egeret elkezdjük az ellipszis rajzolását, melyet a gomb felengedéséig alakíthatunk. A vonalhoz hasonlóan e művelet is visszavonható, ha a bal egérgombot még nem engedtük fel, és kattintunk a jobb egérgombbal. A téglalap ikonhoz hasonlóan, az ellipszis ikonra még egyszer a bal egérgombbal rákattintva változtatható, hogy az alakzat ne üres legyen, hanem kitöltött. Megjegyzés: az ellipszis létrehozása közben a Shift billentyű nyomvatartásával szabályos kört tudunk rajzolni.
- A festékszóró ikont választva a bal egérgomb segítségével festékpöttyöket vihetünk a rajzlapra. Minél hosszabb ideig tartjuk egyhelyben nyomva a bal egérgombot annál több festékpötty lesz a rajzlapon. A festékszórót a bal egérgomb lenyomása közben mozgathatunk is, ekkor a ceruzához hasonlóan a festékszóró az egér mozgatásának megfelelően fest a rajzlapra.
- A radír ikont választva törölhetünk a háttérről. A bal egérgombot lenyomva tartva az aktuális egérpozíciónál törlődik a háttér.
- A vonalvastagság ikont választva beállíthatjuk az aktuális vonalvastagságot, mely egyaránt vonatkozik a ceruzára, a vonalra, a téglalapra, az ellipszisre, a festékszóróra és a radírra.
- A színpaletta ikonon kiválaszthatjuk az aktuális színt, melynek árnyalatát a paletta mellett elhelyezkedő csuszkával tudjuk állítani.
Ha az ikonok fölé visszük az egeret, akkor megjelenik azok elnevezése.
A szabadkézi rajz készítésének hardveres eszközei
Szabadkézi rajzot készíthetünk egérrel, digitális rajztáblával és tábla PC-vel.
A digitális rajztábla a gyerekeknek ideális átmenetet biztosít a „papiros” szabadkézi rajz és a számítógépes szabadkézi rajz között. Alapvetően egy számítógéphez csatlakoztatott, műanyag rajztáblát kell elképzelni, amire egy műanyag tollal lehet „rajzolni”. A rajz a képernyőn jelenik meg, természetesen a műanyag rajztáblán nem látszik. A tollal tehát lehet rajzolni, radírozni és vezérelhetőek vele a különböző menüfunkciók. Mára e táblák ára lecsökkent, érdemes utánanézni, hol lehet beszerezni, mert nagy segítséget nyújt a gyerekeknek a számítógéppel való ismerkedés során.
A tábla PC elve ugyanaz, mint a digitális rajztábláé, azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben a tábla PC érintés érzékeny képernyőére tudunk „rajzolni” egy műanyag tollal. Itt is vezérelhetőek a tollal a különböző menüfunkciók.
Útmutató a háttérképek készítéséhez
A kiszínezhető háttérképeknél fontos megjegyezni, hogy az alakzatnak, amit be akarunk festeni, teljesen zártnak kell lennie, vagyis ha valahol a körvonala akár csak egy ponton is megszakad, akkor a festék „kifolyik”. Ekkor a Szerkesztés menüpont alatti Rajz visszavonása / helyreállítása opcióval vissza tudjuk állítani a festés előtti állapotot. Figyelem, mindig csak a legutolsó művelet vonható vissza.
Kapcsolódó filmfelvételek