A betakarítás fogalma
A megtermelt zöldség termésének a kézi vagy gépi leszedését, aratását összefoglalóan betakarításnak nevezzük. Ez történhet egy menetben, a növény felszámolását jelentve és több menetben. A betakarítás nagyon fontos munkamozzanata a termesztésnek, mert az addig nagy szakértelemmel megtermelt zöldségből a betakarítást követően lesz értékesíthető áru. Ebből következően a betakarítás színvonala, szervezése az áru minőségére, a termesztés gazdaságosságára jelentős hatást gyakorol. Nagy szakértelemmel kell tehát meghatározni:
- a betakarítás idejét, mind a termék érettségét, mind a betakarítandó mennyiséget figyelembe véve,
- a szedések gyakoriságát,
- a betakarítás módját (pl.: kézi szedés vagy gépi betakarítás)
Figyelembe kell venni, hogy a zöldségnövények sérülékenyek, gyorsan romlandók és többségükben nem egyszerre érők. Ezért a betakarítás időzítésénél, amit már a termesztés kezdetével alapjaiban meghatározunk, a piac igényét és felvevőképességét számításba kell venni.
A termék biológiai értékét csak a jól megszervezett betakarítással tudjuk megőrizni. Ehhez biztosítani kell a gépi- vagy kézierőt, eszközöket (pl.: láda, stb.), valamint a szállítást az értékesítés vagy a tárolás helyére.
A betakarítás módjai
A zöldségnövényeknél a betakarítás módját a növény érési tulajdonságai, a felhasználás és a termesztő adottságai együttesen határozzák meg.
A betakarítás történhet gépi- és kézierővel. A legtöbb zöldségnövény géppel nem takarítható be. A gépi betakarítás feltétele, hogy:
- a termék egyszerre érjen,
- kevésbé legyen érzékeny a mechanikai sérülésre,
- a növény habitusa és a termés elhelyezkedése a gépibetakarítás hatékonyságát ne csökkentse,
- a termelési költségek a gépbeszerzést tegyék lehetővé.
A kéziszedésnek is több változata létezik. Ma már csak a kisgazdaságokban történik a kéziszedés után a termék kézi összegyűjtése. Nagyobb termelőknél a szedést és a termény gyűjtését megkönnyítő eszközöket használnak (szedőkocsi, gépi terménygyűjtés, stb.). Ezek a szedést gyorsabbá és kevésbé fáradságos munkává teszik.