A mindennapi élet egyik gyakori témája az időjárás, hiszen öltözködésünket, programjainkat jelentősen befolyásolja, hogy milyen idő várható. Az idő a légkör pillanatnyi fizikai állapota. Az „idők” összességükben kialakítják az időjárást, ami nem más, mint a légkör fizikai állapotának állandó változása.
Valamely földrajzi hely időjárási rendszere az éghajlat. Azoknak a jelentős időjárási változásoknak az összessége, amelyek az adott helyen évről évre csaknem azonos időben, csaknem azonos módon, szinte törvényszerűen bekövetkeznek. Az éghajlat bonyolult és változékony rendszer, amelyet a Nap sugárzásán, a Föld tengelyének ferdeségén, pályájának „lapultságán” és a légkörön kívül a víz- és a kőzetburok, valamint az élővilág (bioszféra) folyamatai is befolyásolnak. Az éghajlat fogalmába nemcsak az időjárási elemek átlagértékeit, hanem azok változékonyságának mértékét, a szélsőségek nagyságát és előfordulásuk gyakoriságát is beleértik.
Az idő, időjárás és éghajlat definíciójában a különbséget csak a vonatkoztatási idő adja, ami a végtelen kicsiny tartamtól több évtizedig terjed, tehát a változásokat is ezeken a kereteken belül kell vizsgálni.
Egy adott földrajzi helyen az idő pillanatonként változhat. Ez hozza létre az időjárás változásait. Fontos, hogy a légkör fizikai tulajdonságait és folyamatait rögzítő állapotjelzők nem vehetnek fel akármilyen tetszőleges értéket, egymással meghatározott kapcsolatban állnak, s az értékek egymásutániságában szabályszerűségek ismerhetők fel. Pl. kizárt, hogy Magyarországon a szabad légtérben 2 m magasságban a hőmérséklet meghaladná az 50 °C -t, míg a Szaharában nem is ritka jelenség.
Az időjárás változásai tehát a légkör egy meghatározott pontján, egy adott helyen meghatározott kereten belül maradnak, vagyis az állapotjelzők értékeinek statisztikai halmaza körülhatárolható. Ez a keret az éghajlat, ami tehát megszabja az időjárás változásainak lehetőségét. Azonban az éghajlatnak is csak viszonylagos állandóságáról beszélhetünk, amely jelen ismereteink szerint csak néhány évezred határain belül áll fönn, mivel bizonyíték van arra, hogy a földtörténet során jelentős éghajlatváltozásokra került sor, melyeket számos okra vezetnek vissza.