Az atommag szerkezete
A Bohr atommodell szerint a magban koncentrálódik az atom tömege, amely pozitív töltésű protonokból és semleges neutronokból áll. Ezt a magot veszi körül a negatív töltésű elektronok burka. Az elektronok és protonok száma megegyezik és töltésük abszolút értéke azonos. Rendszámnak nevezzük a protonok számát, tömegszámnak a protonok és neutronok összegét.
A radioaktvitás fogalma
Az izotópok atommagjai időben változásokon mehetnek keresztül. Eszerint a csoportjaik: - stabilak: az atommag szerkezete állandó, - természetesen radioaktívak:az izotóp atommagja külső beavatkozás nélkül is bomlik. A bomlás során radioaktív sugárzás képződik. - mesterségesen radioaktívvá tehető: az izotóp atommagja csak külső beavatkozás hatására bomlik. Itt is radioaktív sugárzás képződik. A radioaktív sugárzás jellemzői az aktivitás és a felezési idő. Gyakran a bomlás termékek sem stabilak, így ezek tovább bomolhatnak. Így jönnek létre a bomlási sorok.
Az atommag bomlása
Az atommag bomlásának a keletkező sugárzás alapján az alábbi főtípusait ismerjük: 1, alfa-bomlás, 2, beta-bomlás, 3, röntgen-sugárzás, 4, neutron–sugárzás
Bomlási sorok
A radioaktív bomlás során keletkező atommag lehet instabil, ilyenkor az atommag tovább bomlik a stabil állapot eléréséig. Példája az urán-ólom sor. U-238---Th-234---Pa-234---U-234---Th-230---Ra-226---Rn-222---Po-218---Pb-214---Bi-214---Po-214---Pb-210---Pb-206.