Tananyag választó:
Jelképes ábrázolás szerepe, szabályai
A vetületi ábrázolás és a jelképes ábrázolás
A vetületi ábrázolás és a jelképes ábrázolás
A műszaki ábrázolás egységesítése érdekében vannak szabályok, amiket az újrafelhasználhatóság és egyértelmű értelmezhetőség érdekében alkalmaznunk kell:
- A tárgyak látható kontúrjait, éleit mindig folytonos vastag vonallal kell rajzolni.
- A lekerekített éleket tagoló vonallal ábrázoljuk, melyeket a lekerekített élek helyére kell húzni. A tagoló vonalak a rajzon vékony, folytonos vonalakként jelennek meg.
- A nem látható éleket csak akkor ábrázoljuk, ha azok szükségesek a képi ábrázolás megértéséhez. Az ilyen élek a rajzon vékony szaggatott vonalként jelennek meg.
- Az ábrázolt elem középvonalát minden esetben meg kell rajzolni, ha az szimmetrikus, forgásfelület, vagy furatok tengelye. A középvonal a rajzon vékony pontvonalként kerül megrajzolásra.
- Léteznek speciális vetületi ábrázolási jelek. Ezeket a jeleket el kell látni azonosítókkal.
- Ha egy vetület a főábrázoláshoz képes nem a helyére kerül, akkor a főábrán nyíllal esetleg betűvel jelölni kell a vetítési irányt.
Egy szerkezet vetületi ábrázolása közben előfordulhat, hogy az ábrázolni kívánt képi elem bizonyos részeit csak jelzésképp ábrázolunk. Ebben az esetben szükséges bevonni egy új ábrázolás módot, amely a jelképes ábrázolás lesz.