A multimédiaalkalmazás céljai
A multimédiaalkalmazás fejlesztési fázisát megelőző első feladat annak céljait meghatározni, ugyanis ez a célmeghatározás befolyásolja a legjobban az elkészítendő termék jellegét, tartalmát. A céldefiniálás nem csak azt jelenti, hogy egy adott témaleírást fogalmazunk meg, hanem szükséges meghatároznunk mindenek előtt a megcélzott közönséget, akik az alkalmazást használni fogják. Nem mindegy, hogy például egy nyelvi oktatóprogram kisiskolásoknak, vagy szakma-specifikus közönségnek készül. A célközönség meghatározásánál általában nem csak a korosztályt kell meghatároznunk, hanem azt is, hogy milyen tudással kell rendelkezniük azoknak, akikből felhasználók lesznek. Hiába adunk egy 35-40 évesekből álló csoport kezébe nehézfémkohászatról szóló oktatási anyagot, ha azok közül többen a bányászathoz sem értenek. Szükséges bizonyos alapismeretek megfogalmazása, hiszen a hétköznapi értelemben vett oktatás előtt sem mindegy, hogy a hallgatók milyen tudással rendelkeznek. Ha ezt nem sikerül a kellően meghatározni, a multimédiaalkalmazás elvesztheti minőségbeli jellemzőjét. Ha nem vagyunk tisztában a felhasználók előképzettségével, akkor az erre vonatkozó tudásanyagot is be kell építenünk az alkalmazásba, bár ez a feladat általában elkerülhető, ha a megcélzott alkalmazók körét a lehető legjobban meghatározzuk.
Fontos meghatároznunk a multimédiaalkalmazás felhasználói környezetét is. Mint minden program, a multimédiaalkalmazás is egy fejlesztés eredménye, mely az abba beépülő anyagok minőségét tartja szem előtt. Ez a minőség nem mehet a felhasználói kör technikai felszereltségének rovására, vagyis szem előtt kell tartanunk az felhasználók igényeit. Legtöbb esetben a lejátszáshoz szükséges PC hardver-, és szoftverkörnyezete a döntő. Mérlegelnünk kell, hogy az alkalmazásba beépülő multimédiás elemek milyen számítógépes teljesítménnyel tekinthetők meg, ez képezi később a multimédiaalkalmazás rendszerkövetelményét.
Multimédia termékek létrehozása
A multimédiaalkalmazások létrehozásának több szempontját is figyelembe kell vennünk, hogy az megfeleljen annak a minőségbeli feltételnek, ami alapján a felhasználói közönség azt a megfelelő formában és minőségben, annak rendeltetése szerint felhasználhatja. A multimédiaalkalmazások létrehozása egy olyan tervezési folyamat eredménye, mely pontosan előírt lépések eredményeként születhet meg. Az előre dokumentált folyamat eredményeként létrejöhet az a minőségi, és nem mennyiségbeli termék, mely rendeltetésszerűen publikálásra kerülhet. A multimédiaalkalmazás annak céljainak definiálásától a terjesztésig az alábbi lépésekből állnak:
- az alkalmazás céljának meghatározása
- specifikáció definiálása
- tervezési folyamat leírása
- tesztelési fázis
- publikálás és terjesztés
Rendszerkövetelmények
Rendszerkövetelmény: az a számítástechnikai specifikáció, mely az adott alkalmazásra jellemzően leírja annak szükséges követelményeit hardver és szoftver szinten.
Fontos tudatában lennünk annak, hogy egy alkalmazás milyen közegben kerül felhasználásra. Egy kis rendszerkövetelményű, alacsony teljesítményű számítógépre tervezett multimédiaalkalmazás és egy több száz fő előtti bemutatóra készülő kivetített alkalmazás fejlesztése közt nagy különbség van. Ez már nem kimondottan sorolható a szükséges rendszerkövetelmények közé.
Rendszerkövetelmény: az a számítástechnikai specifikáció, mely az adott alkalmazásra jellemzően leírja annak szükséges követelményeit hardver és szoftver szinten.