Digitalizálási folyamat
A videojelek digitalizálásának lépései
Ha multimédiaalkalmazást fejlesztünk, azok alkotóelemeinek olyan formában kell létezni, hogy azt számítógéppel a megfelelő szerkesztési eljárásokat követően publikálhassuk. A multimédiaalkalmazások adott idő alatt legtöbb információt közlő, és leglátványosabb elmei a mozgóképek. A mozgókép forrásszintű állományát szerkesztésre és publikálásra kész formába hozhassuk, a videojelet digitalizálnunk kell. A videojelek digitalizálása a forrásanyag összetevőit tekintve – mely képi és hangi egység – először külön kell választanunk, azaz a videojelet hangállományra és képállományra bontjuk. Az analóg videojel digitalizálásának három lépése a leképezés, mintavételezése és a kvantálás.
Leképezés
A videojelek digitalizálásának első lépése a leképezés
Leképezésnek nevezzük a videojel digitalizálás első műveletét, mely során az analóg képjelből egy kétdimenziós képfüggvény jön létre. Ez a kétdimenziós képfüggvény tartalmazza az analóg képi jelek egyes képkockáit. Különbség van monokróm képi megjelenítés és színes képi megjelenítésnél a leképezésben, ugyanis monokróm esetén a kétdimenziós képfüggvény értéke minden egyes függvénypontban arányosnak mondható a képelem világosságkódjával. Színes megjelenítésnél értelmezett leképezés kétdimenziós függvényében ezek az értékek három adatból arányosíthatóak, ez a képi elem világosságkódja és két színkódja. Az így kialakult képfüggvény lesz az alapja a további digitalizálási lépéseknek.
A hétköznapi életben leggyakrabban az analóg video jelforrások csatlakozói Composite Video, S-Video és az Euroscart.
Ezekhez a csatlakozókhoz különböző típusú kábelekkel csatlakoztathatjuk a digitalizáló egységet.
Leképezésnek nevezzük a videojel digitalizálás első műveletét, mely során az analóg képjelből egy kétdimenziós képfüggvény jön létre. Ez a kétdimenziós képfüggvény tartalmazza az analóg képi jelek egyes képkockáit.