Hangrögzítés, lejátszás
A hangrögzítés célja, hogy az adott hangot eltárolhassuk, egy esetleges későbbi reprodukció céljából. Ehhez olyan, a rezgő részecskék által előidézett nyomásingadozást érzékelni és tárolni képes műszerre van szükség, amely ennek a nyomásingadozásnak a visszaállítását is biztosítani tudja.
A hang reprodukciójának két fő fázisa van.
- A rögzítés, amely a hangjelek elektromos jellé történő alakítása és ezek tárolása.
- A lejátszás, melynek során a tárolt, elektromos hangjelek, hallható analóg rezgéssé való visszaalakítása történik.
Mikrofon
Mind az analóg- mind a digitális hangrögzítésben szükség van egy olyan eszközre, amely a hangrezgéseket érzékeli és elektromos jellé alakítja át. Ez, a hangfelvételi lánc első, egyben legfontosabb eleme: a mikrofon.
A mikrofonok, fizikai felépítésük szerinti csoportosításban a következők:
- dinamikus mikrofonok
- szalag mikrofonok
- kondenzátor mikrofonok
- piezoelektromos mikrofonok (stúdiótechnikában nem alkalmazzák)
A mikrofon elektromos jeleit a rögzítő eszköz a megfelelő technikával tárolja.
Hangszóró
Ahhoz, hogy a rögzített hang az emberi fül számára újra hallhatóvá váljon, a lejátszó eszközhöz hangsugárzót kell csatlakoztatni. A
hangszórók mágneses elven működnek. Egy állandó mágnes légrésében elektromosan vezető tekercs van, amely egy –általában papír alapanyagú- membránhoz van erősítve. Ha a tekercsben áram folyik, mágneses erőtér keletkezik, amely kölcsönhatásba lép az állandó mágneses térrel. Ennek következtében az állandóan változó hangfrekvenciás feszültség hatására a tekercs mozogni kezd és vele együtt –a széle mentén rugalmasan erősített- membrán is. Ez a levegő részecskéinek átadja rezgőmozgását, ami az emberben hangérzetet kelt.