Technikai fejlődés
A számítástechnikára jellemző talán a legerősebben az a technikai fejlődési tendencia, melyben megmutatkozik a felhasználói szinten is az, hogy nem elég egy számítástechnikai konfigurációt egyszeri befektetésként, kiadásként kezelni, hiszen a rohamos fejlődéssel lépést kell tartani. Gondoljunk csak bele, ha veszünk egy komplett számítógépet, annak bővítése 1-2 éven belül szükségessé válhat, ellenben például egy személygépkocsi vásárlásával, mely sokszor ha nem is egy életre, de legalább 5-20 évre szól. Ha számítástechnikai beszerzésben gondolkodunk, legalább néhány éves távlatban érdemes gondolkodnunk, meg kell vizsgálnunk, milyen céllal vásároljuk az adott konfigurációt vagy alkatrészt, milyen elvárásaink vannak ezzel kapcsolatban, és körülbelül ezt az elvárást meddig tudja majd biztosítani a hardver.
Az adattárolás fejlődése
A számítástechnika fejlődése elsősorban technikai fejlődés, melynek legkézenfekvőbb nyomon követése az egyes mértékegységekkel kifejezett összehasonlítás. Talán emlékszünk, hogy néhány évvel ezelőtt mekkora áttörést jelentett a felhasználói számítógépek processzorainak 1 Ghz –es sebességhatárának átlépése, ami összehasonlítva a 2004-re kialakul, 3 Ghz –es határral nem egyenesen arányos fejlődést jelent. Jellemző ez a fejlődés a számítástechnikát érintő szinte összes tényezőre, legyen ez méretbeli csökkenések, sebességhatárok ledöntése, de beszélhetünk az adattárolásban bekövetkezett hihetetlen változásokról is. Az adattárolásra is jellemző, hogy az évek során kialakult adattárolási szabványok ugyan konkrét határvonalakat húztak az egyes eszközök tulajdonságait nézve, de a technikai fejlődés nem állt meg. Hiába született meg a CD-ROM szabvánnyal a lemezek fix tárolókapacitása, a CD-ROM gyártók fejlesztésének köszönhetően az évekkel ezelőtti maximum négyszeres CD-ROM lemezolvasási sebessége mára több mint megtízszereződött. Érdemes tudnunk, hogy az adattárolás fejlődése nem szűkíthető le az új technikai vívmányokra, hiszen gondoljunk bele, mennyi idő-, és pénzbefektetéssel járna például egy új adattárolási szabvány nemzetközi bevezetése és elterjedése. A fejlesztőcégek fő célja a már bevált szabványok lehetőségeinek kiaknázása. Ez az oka annak, hogy lényegében kiszámítható a fejlődés mivolta, hiszen egy merevlemez fejlődését nézve igaz, hogy annak külső burkolata, csatlakozásának helye nem változhat a nemzetközi szabványnak megfelelően, ezért legkézenfekvőbb, hogy az adattárolás fejlődése a merevlemezeket tekintve azok tárolási kapacitásában, és adatelérési sebességében mutatkozhat meg elsősorban. Mivel a számítógépek az adatok megfelelő szerkezetével és azok felhasználásával foglalkozik, ezért az adatok létrehozása, az azokkal való műveletek, tárolásuk talán a legfontosabb tényező a számítástechnika fejlődését nézve.
Adattárolás napjainkban
Ha a számítástechnikai értelemben vett adattárolás fejlődését vizsgáljuk, érdemes megnéznünk egy hagyományos, felhasználói PC-t, és az azt alkotó hardver-elemeket. Egy mai értelemben vett asztali számítógép általában rendelkezik Floppy meghajtóval, CD-ROM vagy DVD meghajtóval, esetleg ezek kombinációjából született úgynevezett kombó-drive –okkal, továbbá egy nagy kapacitású merevlemezzel. Mivel a Floppy meghajtó szabványa nem teszi lehetővé, hogy a meghajtók között eltérés mutatkozzon, ezért ezek a meghajtók fejlődése megállt, ellenben a többi adattárolási eszközzel. Általánosnak tekinthető, hogy egy 48-szoros olvasási sebességgel bíró CD-ROM meghajtó, illetve egy 8-szoros írási sebességgel bíró DVD meghajtó már elérhető, nem beszélve egy 80 vagy akár 200 Gbyte kapacitású merevlemezről. Ha egy ilyen hardvertulajdonságokkal bíró számítógépünk van, elmondhatjuk, hogy ez a konfiguráció 1-2 éven belül biztosan megállja a helyét. Számolhatunk ugyan olyan újdonságokkal, mint például a merevlemezek adatelérésének fejlődése, vagy optikai meghajtók olvasás-írási sebességének növelése, de ha új adattárolási szabványt vezetnének be, akkor valószínű ez a változás már globálisan érintené számítógépünk elavultságát. Nagy áttörést jelentett a CD szabványból kialakított DVD technológia, mely, ha csak egy átlagosnak mondható meghajtó-lemez viszonylatot vizsgálunk, a CD 650 Mb kapacitása 4,7 Gb–ra emelkedett. Természetesen léteznek 4,7 Gb-nál nagyobb kapacitású DVD lemezek, de ezek elterjedése még nem kézenfekvő a felhasználói társadalomban. Tudnunk kell, hogy kialakulóban vannak olyan technológiai megoldások, melyek merőben különböznek a optikai vagy a merevlemezes adattárolási technológiától, bár ezek elterjedése még sok időbe telhet.
A CD-ROM és a DVD meghajtók kombinációjából született az úgynevezett kombó-drive.