A hulladék fogalma
A hulladék egyszerűen fogalmazva mindaz, ami nem kell, ami fölösleges, amit a szemétbe szánunk. Szakszerűbb magyarázata szerint a hulladék minden olyan gáznemű (hulladékgáz), folyékony (folyékony hulladék) vagy szilárd anyag (szilárd hulladék), amely keletkezése helyén haszontalan vagy felesleges, zavarja az emberi tevékenységet, esetleg veszélyezteti vagy károsítja az ember egészségét és környezetét (veszélyes hulladék). A hulladékok a körülményektől, az elhelyezésüktől függően vagy potenciális szennyezők lehetnek, vagy tényleges szennyezőkké válhatnak, s ebben az esetben valamilyen kedvezőtlen hatást gyakorolnak az élő és/vagy élettelen környezetre. Ez utóbbi esetben már szennyeződéseknek nevezzük őket.
A hulladékok mennyisége az urbanizálódás, az ipari és gazdasági növekedés, a női egyenjogúság (munkába jár, félkész ennivalókat vásárol) és a fogyasztói társadalom megváltozása miatt folyamatosan növekszik (ma egy átlag amerikai 300 kg hulladékot termel évente!).
A melléktermék fogalma
A termelés során – legyen az akár ipari, mezőgazdasági – folyamatosan keletkeznek melléktermékek, melyek hasznosítására sok és kellően ki nem használt lehetőség van (pl. a mezőgazdasági és élelmiszeripari mellékterméket a takarmányozásba bevonni). A melléktermék és a hulladék között a határ bár éles, de nagyon keskeny, és a melléktermék igen könnyen válhat hulladékká. Gazdasági fejlettség szintjét is mutatja az, hogy e melléktermékeket hogyan hasznosítják. A melléktermékek hasznosításának természetesen vannak technológiai (kezelési, feldolgozási, szállítási, tárolási, adagolási stb.) igényei és technikai feltételei, biológiai határai, de jelentős akadályt jelentenek a legtöbb esetben tisztázatlan ökonómiai feltételek és a megbízható gazdaságossági értékelések. A munka elvégzéséhez az első feladat a hulladékok, illetve a melléktermékek keletkezés helyén történő szelektálása a hasznosíthatóság szempontjából.
Kapcsolatok kialakítása
A hulladék nem más, mint nyersanyag a nem megfelelő helyen. Ez arra utal, hogy a számunkra itt és most hulladéknak számító anyag más valaki számára, máskor, illetve máshol hasznos, felhasználható anyag lehet. Cél, hogy a keresletet és a kínálatot, a hulladékot, a melléktermékeit és azok felhasználóit megfelelő kapcsolatba hozzuk egymással.
Általános követelmény ma már a mellékterméken alapuló ágazati kapcsolatok kialakításának igénye. A termelés során keletkező melléktermékek, hulladékok többsége abba a termelési folyamatba, amelyben keletkezett, nem mindig vihető vissza, viszont körültekintő szervezéssel egy másik termelési folyamatban nyersanyagként vagy energiaforrásként felhasználható.
A kapcsolatok legfőbb célja a hulladékcsökkentés, a mindenképpen keletkező hulladékok valamilyen hasznosítása, valamint a fennmaradó hulladékok és melléktermékek megnyugtató kezelése és végső elhelyezése.