Közvetlen kommunikáció
Az emberek életük során számtalan információt cserélnek. Közvetlen üzenet, hírcsere, amikor személyesen beszélünk valakivel. Ilyenek a szomszédasszonnyal folytatott pletykák, vagy az iskolai felelés. A szavak nélküli közvetlen kommunikációt nevezzük metakommunikációnak, ilyenkor érzelmeket fejezünk ki testünk segítségével. Metakommunikáció lehet egy puszi vagy egy szúrós tekintet.
Közvetett kommunikáció
Közvetett kommunikációról beszélünk, ha az információk, hírek közlésére segédeszközt, csatornát alkalmazunk. Közvetítő eszköz lehet az összes médium. A jelek továbbítására szolgálnak a rajzok, táncok és kézműves technikák, a kézírásra a toll, levél. A nyomtatott információk közlésére szolgálnak a plakátok, újságok, az elektronikus levelek, nyomatok és könyvek, hangok közlésére pedig a rádió, magnó, lp, cd és dvd lejátszók. A mozgókép megjelenítésére és továbbítására a mozifilmet, videót, internetet és számítógépes programokat alkalmazzuk.
Kommunikációs séma
Az információk közlésére kialakult egy elfogadott sablon. Az információt közlő személy a feladó, a közlemény, a kód és a hír fogadója a címzett. Közvetlen kommunikáció esetén a feladótól érkezett információt a címzett dekódolja. Közvetett információ esetén a feladó és a vevő közé beékelődik a közleményt hordozó közvetítő. Ez esetben a feladó az információt kódolja a közvetítő közeg felé, majd a vevő ezt dekódolja. A vevő és a feladó közötti közvetítő közeg a kommunikációs csatorna.br />A tv-adások, filmek általában egyirányú kommunikációk. A televíziós műsor is interaktívvá tehető oly módon, ha a néző telefonos kapcsolatba lép a műsorvezetővel.